Czym są kotwy gruntowe?

Czym są kotwy gruntowe?

Niemożliwe byłoby wykonanie bez nich zarówno prywatnych domów, jak i wielkich przemysłowych inwestycji. Ich brak na rynku budowlanym spowodowałby nie tylko zatrzymanie wielu przedsięwzięć, lecz także prawdopodobny regres technologiczny tej branży. Mowa oczywiście o kotwach gruntowych. Czym one dokładnie są i gdzie je można spotkać?

Jak zbudowana jest kotwa gruntowa?

Kotwy gruntowe , która często nazywana jest także łącznikiem, ankrą lub kołkiem, jest po prostu elementem konstrukcyjnym, który używany jest do mocowania określonych elementów w niezwykle stabilny sposób do podłoża. Dobra kotwa gruntowa nie tylko odpowiednio dobrze zakotwicza dany element w ziemi, lecz także zabezpiecza ściany, dodatkowo je stabilizuje, a także usztywnia i podpiera.

Jak zbudowana jest kotwa gruntowa?

Standardowa kotwa gruntowa zbudowana jest z głowicy, odcinka nazywanego cięgnem oraz buławy kotwy. Połączenie z gruntem następuje poprzez iniekcje, przenosząc w ten sposób siły na grunt, do którego została umieszczona.

Kotwy gruntowe podzielić można ze względu na rodzaj podłoża, w którym będą zakotwiczone — kotwy gruntowe lub skalne — a także ze względu na czas użytkowania — kotwy tymczasowe lub stałe.

Do czego wykorzystywane są kotwy gruntowe?

Powstaje jednak zasadnicze pytanie, gdzie znajdują swoje zastosowanie kotwy gruntowe i skalne? W jakich branżach i przy jakich inwestycjach spotkać je można zdecydowanie najczęściej?

Kotwy gruntowe wykorzystywane są przede wszystkim w przypadku budowy głębokich wykopów, stabilizacji nasypów, skarp, oraz różnego rodzaju zboczy, np. tych drogowych. Często także wykorzystywane są do stabilizacji słupów i masztów komunikacyjnych.

Ogromną zaletą tego typu kotew jest fakt, że są one bardzo ekologiczne, a także funkcjonalne. Montuje się je bardzo szybko, od razu są gotowe do działania i mają właściwie zerową ingerencję w strukturę mocowanego przy ich pomocy elementu.

Do czego używane są kotwy skalne?

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem kotew skalnych, są wersje Titan. Posiadają one samo wiercące zbrojenie i wykorzystywane są najczęściej do mocowania krótkich elementów charakteryzujących się stosunkowo niedużą nośnością. Sprawdzają się idealnie zarówno w inżynierii lądowej, jak i również w tunelowej. Oczywiście posiadają także możliwość używania ich w zastosowaniach branży górniczej.

Jakie są największe zalety kotew skalnych Titan? Wymienić tu należałoby przede wszystkim:

- nieograniczony czas ich użytkowania, co wynika z bardzo mocnej i stabilnej przez wiele lat konstrukcji,

- możliwość stosowania w bardzo łatwy sposób dodatkowego sprężania,

- możliwość stosowania w każdych warunkach gruntowych

- większą efektywność całej instalacji, co jest możliwie za sprawą wyeliminowania rurowej obudowy otworu.

Dzięki tym zaletą kotwy skalne używane są bardzo chętnie w przypadku renowacji starych kopalni, stabilizacji sprągu tunelowego, a także jako podstawowy system kotew radialnych, wykorzystywanych w tunelach. Oprócz tego bardzo często tego typu kotwy wykorzystywane są jako obudowa do systemu jet-grouting.

Artykuł sponsorowany

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl