Formalności przed budową domu

Formalności przed budową domu

Nikt nie może rozpocząć budowy żadnego obiektu budowlanego bez uzyskania pozwolenia. Przed wbiciem przysłowiowej pierwszej łopaty pod budowę fundamentów konieczne jest dopełnienie kilku niezbędnych formalności. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie dokumenty musisz uzyskać, by zgodnie z prawem rozpocząć prace budowlane.

Budowa domu to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się na długo przed wejściem pierwszych maszyn i fachowców na plac budowy. Nie można pozwolić sobie na samowolki budowlane, ponieważ odpowiednie organy nie dopuszczą do zamieszkania w domu, a także zagrożą wysokimi karami pieniężnymi.

O jakich formalnościach należy pamiętać?

Formalności związane z budową domu powinny rozpocząć się na długo przed samą budową. Pierwszą z nich jest prawne potwierdzenie lokalizacji, na której powstanie dom, czyli posiadanie odpowiedniej działki budowlanej. Przed budową domu konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia, a także uzgodnienia. W ramach obowiązujących przepisów budowlanych konieczne jest zgłoszenie samego zamiaru budowy konkretnego domu we właściwym urzędzie. Do zgłaszanego zamiaru trzeba dostarczyć również niezbędne dokumenty.

Formalności przed rozpoczęciem budowy

Jeśli chodzi o miejsce, na którym ma w przyszłości stanąć dany budynek, konieczne jest zaprezentowanie aktu notarialnego odpowiednim organom, który potwierdzi stan prawny danej nieruchomości. Akt notarialny jest dokumentem finalizującym sprzedaż działki i stanowi odpowiedni tytuł prawny, który jest niezbędny do budowy obiektu budowlanego właśnie na konkretnej działce.

 

Następną formalnością, którą należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy, są warunki zabudowy. Możliwości i warunki zabudowy w konkretnym terenie są dostępne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który warunkuje możliwość konkretnej zabudowy na danej działce. W MPZP znajdują się ważne informacje m.in. o maksymalnej dopuszczalnej powierzchni zabudowy, kształcie dachu czy potencjalnym kształcie bryły domu, który można pobudować na danej działce. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dostępny w urzędzie gminy lub na jej stronie internetowej w tzw. BIP-ie.

Drobne formalności przed rozpoczęciem budowy

Bardzo ważnymi formalnościami, o których nie można zapomnieć przed rozpoczęciem budowy, jest uzyskanie informacji o dostępności mediów. Da to wiedzę, czy będzie można się w przyszłości podłączyć bezpośrednio do sieci gazowej, wodociągowej czy kanalizacyjnej. Jeśli media nie będą dostępne ani na działce, ani w drodze, konieczne będzie np. wybudowanie studni lub szamba.

Projekt domu

Niezbędnym dokumentem do budowy domu jest jego projekt. Po uzyskanych warunkach zabudowy możliwe jest zaprojektowanie domu. W zależności od potrzeb i możliwości kupuje się projekt gotowy lub zamawia indywidualny w biurze architektonicznym. Warto pamiętać, że większość gotowych projektów domów jest zdecydowanie tańsza od zamówień na życzenie.

 

Artykuł zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl