Jak zostać programistą?

Jak zostać programistą?

Praca w charakterze programisty gwarantuje zarobki na poziomie kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej opłacalnych zawodów na rynku, a jego kreatywny i unikatowy charakter przyciąga osoby o różnych zainteresowaniach i kompetencjach. W przeciwieństwie do lekarzy czy prawników, których droga do zawodu została ściśle wyznaczona, programistą zostaje się w bardzo różnych okolicznościach. Jak zatem dołączyć do branży IT?

Różne drogi, wspólny cel

Począwszy od testerów oprogramowania, przez programistów backend, frontend, mobile, python czy businness intelligence, po specjalistów w zakresie DevOps zarządzających infrastrukturą i odpowiedzialnych za cały szereg procesów – na każdym z tych stanowisk można liczyć na atrakcyjne zarobki i szeroką perspektywę rozwoju. Zwłaszcza że branża IT w Polsce wciąż pnie się do góry i zgłasza zapotrzebowanie na doświadczonych praktyków.

Wiele osób dopiero wchodzących na rynek pracy lub planujących daleko idące przebranżowienie zastanawia się, jak dołączyć do tego grona, znajdując zatrudnienie w dynamicznym startupie, stabilnym przedsiębiorstwie średniej wielkości, nie wspominając o globalnych korporacjach. Otóż nie ma jednej, utartej drogi. Ukończenie studiów wyższych o określonej, branżowej specjalności ma swoje niewątpliwe zalety, ale z drugiej strony zajmuje kilka cennych lat, które można by spożytkować w inny sposób. W większości firm w procesie rekrutacji ocenia się zresztą konkretne umiejętności i doświadczenie, a nie posiadane dyplomy, choć oczywiście nie stanowią one żadnej przeszkody do osiągnięcia sukcesu, a wręcz przeciwnie.

Zawód programisty jest niezwykły. Wschodzącymi gwiazdami tej branży mogą być już nastolatkowie lub pracownicy w „studenckim” wieku, co przy wielu innych zajęciach jest praktycznie niespotykane. Z czego to wynika? Młode pokolenie ma naturalną lekkość w przyswajaniu programistycznej wiedzy, zna język angielski i posługuje się komputerami oraz urządzeniami mobilnymi od pierwszych lat życia. Można też wyróżnić wiele karier zbudowanych przez osoby, które weszły do branży na późniejszym etapie, z określonym bagażem doświadczeń czy zgoła zaskakującym wykształceniem, na przykład artystycznym lub humanistycznym, a nie ścisłym. To pozwala wierzyć, że dzięki ciężkiej pracy i niesłabnącym pokładom ambicji da się na nowo zdefiniować własną karierę. Przy okazji zmieniając świat, w którym tak wiele zależy właśnie od jakości działania programistów.

Nauka, praktyka, jeszcze raz nauka i praktyka

Na stanowisku programisty nie da się nadrobić braków wiedzy urokiem osobistym czy sprytem. Każdy, nawet najmniejszy projekt IT może brutalnie zweryfikować deficyty w know-how. Podstawą jest więc nauka języka, a najlepiej kilku języków programowania, na przykład Java, C, Python, C++, PHP czy SQL.

Sporo elementarnej wiedzy można zdobyć samodzielnie, korzystając z darmowych poradników dostępnych w Internecie, a także niezawodnej metody prób i błędów. Znakomitym pomysłem jest zapisanie się na profesjonalny kurs pod okiem doświadczonych praktyków. Na przykład firma IT Academy gwarantuje pracę w małych grupach i nieustanny rozwój poprzez ciągłą realizację coraz trudniejszych zadań. Praktyka jest najważniejsza, ale bez teorii trudno cokolwiek zrobić.

Równolegle warto szlifować język angielski, niezbędny do funkcjonowania w świecie IT, a także miękkie kompetencje, które ułatwiają odnalezienie się w dowolnym zespole i efektywną pracę nad każdym projektem.

Wejście na rynek pracy

Sama chęć rozwoju może nie wystarczyć do tego, aby potencjalny pracodawca rozłożył przed Tobą czerwony dywan i na powitanie zaproponował umowę o pracę z pensją na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Do tego jeszcze daleko, ale nie można się poddawać, tylko trzeba rozważyć kolejne kroki.

Do firm IT warto po prostu aplikować, śledząc pojawiające się ogłoszenia. Duża rotacja może spowodować, że nagle zwolni się stanowisko dla młodszego programisty, który chce się sprawdzić w zawodzie. Jeśli nie ma się dużego doświadczenia, należy budować portfolio na własną rękę. W jaki sposób? Można zacząć od własnej, kreatywnej strony – wizytówki stanowiącej swoiste CV ujawniającej zakres możliwości i potencjał. W Twoim otoczeniu na pewno nie brakuje niezależnych inicjatyw czy małych przedsiębiorstw, którym za darmo lub niewielką opłatę można przygotować lepszą stronę internetową czy aplikację mobilną. To inwestycja w przyszłość.

Wyobraź sobie, że idziesz na rozmowę o pracę, choć nie posiadasz dużego doświadczenia rozumianego jako wcześniejsze zatrudnienie w zawodzie. Teoretycznie jesteś na straconej pozycji. Czy aby na pewno? Jeśli posiadasz w CV ukończony kurs na poziomie wspomnianej IT Academy, wyróżniasz się solidnym przygotowaniem merytorycznym, a na dodatek pokazujesz swoje przykładowe realizacje wykonane w trakcie nauki. okazujesz się nieoczekiwanie znacznie lepszym kandydatem niż konkurenci, którzy „przespali” czas, w którym mogli zdziałać więcej.

Podsumowując: ucz się samodzielnie i na kursach, praktykuj, szukaj ofert pracy i konsekwentnie dąż do celu, czyli stania się prawdziwym programistą!

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl