Katar sienny - ile trwa i jak go pokonać?

Katar sienny - ile trwa i jak go pokonać?

Katar sienny to alergiczny nieżyt nosa wynikający z alergii. W odróżnieniu od kataru występującym przy przeziębieniu wydzielina nie gęstnieje i nie robi się żółta. Może on mieć charakter całoroczny, spowodowany m.in. takimi alergenami jak sierść zwierząt, roztocza kurzu albo pleśń lub sezonowy, pojawiający się okresowy np. w trakcie pylenia drzew lub traw. Charakterystyczne w tym przypadku jest nawracanie objawów w tych samych okresach roku. Zaczyna się on 1-3 dni po kontakcie z wirusem i utrzymuje się nawet do tygodnia do nawet 10 dni, a nieleczony może. Alergiczny nieżyt nosa znacznie zwiększa szanse zachorowania na astmę, może doprowadzić do zapalenia zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, jak i krtani. Dlatego nie warto lekceważyć jego objawów.

Głównym objawem jest wodnisty wyciek z nosa, ale mogą mu też towarzyszyć dodatkowe dolegliwości takie jak kichanie, świąd, niedrożność, zaczerwienienie i uczucie zatkanego nosa. Możemy również doświadczyć bólów głowy, zmęczenia i problemów z koncentracją. Do tego alergicznemu nieżytowi nosa mogą towarzyszyć łzawienie, swędzenie, zaczerwienienie oraz piekące oczy. Katar sienny nie powoduje gorączki.

Jak leczyć katar sienny? 

Katar ten jest chorobą osób młodych, ujawnia się głównie u dzieci od 7 do 14 lat i zazwyczaj zanika do około 20 roku życia, może trwać to  jednak nawet kilka lat i być strasznie męczące, możemy natomiast  spotkać osoby, które stale będą wymagały stałego leczenia. Istnieje możliwość zmniejszenia jego objawów, a nawet całkowitego wyleczenia. Nawracające i uciążliwe objawy wymagają konsultacji z alergologiem. Należy pamiętać, że podstawą do wyleczenia są odpowiednio dobrane leki na katar sienny gemini.pl/kategoria/zdrowie/alergia-i-katar-sienny/katar-sienny i regularność ich zażywania.

Przede wszystkim, w przypadku wystąpienia objawów kataru siennego, należy unikać bezpośredniego kontaktu z alergenami. Jeśli po wykonaniu testów alergicznych jesteśmy w stanie udowodnić związek kataru siennego z alergenami konkretnych pyłków roślin, możemy poddać się immunoterapii lub inaczej odczulaniu, polegającym na podawaniu odpowiednich dawek alergenu. Ta metoda jest w większości przypadków skuteczna i zapewnia uodpornienie na leczone alergeny. 

Przy lekach bez recepty, zastosować możemy aż  3 rodzaje farmakoterapii (leczenie chorób za pomocą leków). Są to doustne leki przeciwhistaminowe, które mają na celu załagodzenie objawów lekkich takich jak kichanie, łzawienie czy świąd. Sterydy do nosa w formie aerozoli, charakteryzują się one silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, łagodzi obrzęk błon śluzowych i zmniejsza świąd oraz ilość wodnistej wydzieliny.  Krople do nosa na alergię w postaci aerozoli, ze środkami przeciwhistaminowymi najlepiej sprawdzą się na objawy lekkiej alergii. Wybór kropli bez recepty, jest dość spory. Nie potrzebna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, a chory może uzyskać poradę, udając się do apteki.

Artykuł partnera

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl