Mój czworonóg panikuje w sylwestra - co robić?

Mój czworonóg panikuje w sylwestra - co robić?

Podczas gdy dla ludzi Sylwester jest powodem do hucznej zabawy, niestety, dla naszych pupili jest to czas wzmożonego stresu. Zwierzaki nie zachwycają się pięknem fajerwerków – najczęściej rozbłyski na niebie i towarzyszący im huk sprawiają, że psy o koty w dość irracjonalny dla nas sposób starają się uchronić przed odczuwanym niebezpieczeństwem. Jak więc uspokoić zwierzę w sylwestrową noc?

Dlaczego noc sylwestrowa jest dla zwierzaka tak stresująca?

Psy i koty domowe dość szybko przyzwyczajają się do pewnej rutyny – ostatnia noc w roku odbiega od ich codzienności. Nasze zwierzaki reagują negatywnie, ponieważ odgłosy fajerwerków oraz widok ciągle jaśniejącego nieba różnią się od zaakceptowanej przez nie normy. Podobnie, jak krzyki ludzi słyszane zza ściany czy z podwórka. Większość zwierząt odbiera taką sytuację jako zagrożenie. Naturalnie więc zaczynają one panikować, chować się czy też natrętnie szukać ludzkiego towarzystwa. Miejmy na uwadze, że noc sylwestrowa w najgorszym wypadku może skończyć się nawet ucieczką pupila, ponieważ przerażone hukiem zwierzę w niezabezpieczonym terenie zacznie biec przed siebie na oślep.

Jak reagować na stres pupila?

Przede wszystkim w Sylwestra nie powinniśmy zwiększać lęku naszego czworonoga. I nie mówimy tu bynajmniej o oczywistym kontrolowaniu własnego głośnego zachowania, lecz o podsycaniu stresu pupila przez nadmierne przytulanie go czy głaskanie. Niestety, takie postępowanie zamiast załagodzić, wyłącznie wzmacnia jego lęk. Z tego powodu warto zachowywać się jak najbardziej naturalnie. Przykładowo: w momencie, gdy pies schowa się za kanapę, należy pozwolić mu na to i nie wyciągać go stamtąd na siłę, ani nie głaskać go po grzbiecie „uspokajająco”.

Ważne jest to, aby nasz pupil bez względu na wszystko był z nami w domu. Nie powinien znajdować się luźno wypuszczony poza mieszkaniem, ponieważ w momencie wystrzału fajerwerków może wpaść w panikę i biec na oślep przed siebie. Rzecz się tyczy tak samo psów, jak i kotów. W domu warto będzie zasunąć rolety lub pozaciągać zasłony, aby zwierzę nie było dodatkowo niepokojone przez rozbłyski na niebie.

W czasie wystrzału fajerwerków można spróbować bawić się ze zwierzęciem jego ulubioną zabawką. Jeśli posiadamy pupila, który lubi się czesać, możemy również zainteresować go tym zabiegiem. Jednak pamiętajmy o tym, że zarówno pielęgnacja zwierząt, jak i zabawa z nimi nie zawsze jest idealną metodą na załagodzenie stresu. Wszystko bowiem zależy od poziomu lęku naszego pupila.  

Na jakiś czas przed Sylwestrem warto stopniowo przyzwyczajać czworonoga do dźwięku wystrzelonych fajerwerków i np. włączyć w jego obecności nagranie takich wystrzałów. Na początku bardzo cicho, a później coraz głośniej, aby mógł się do nich przyzwyczaić, aż do momentu, aż przestanie zwracać na nie uwagę.

Właścicieli wyjątkowo lękowych zwierząt mogą również zainteresować uspokajające produkty dla psów i kotów zakupione u weterynarza.

Artykuł partnera

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl

Warto zobaczyć