Uraz stawu barkowego – przyczyny, objawy i leczenie

Uraz stawu barkowego – przyczyny, objawy i leczenie

Staw barkowy uczestniczy prawie we wszystkich ruchach górnej części tułowia. Najczęstszą przyczyną takiego urazu jest przeciążenie stawu, a może zakończyć się to stanem zapalnym oraz przykrym bólem.

Staw barkowy ma bardzo prostą budowę anatomiczną, gdyż składa się na niego głowa kości ramiennej, a także łopatka. Staw ten ma duży zakres ruchów, które ograniczają więzadła oraz mięśnie. Poza tym w budowie stawu barkowego jest jeszcze wyrostek kruczy, szpara stawowa oraz wyrostek barkowy. Staw barkowy inaczej nazywany jest stawem ramiennym.

Przyczyny urazu stawu barkowego

Jedną z najczęstszych przyczyn urazu stawu barkowego jest zwichnięcie, do którego dochodzi w związku z uprawianiem niektórych sportów. Takie zwichnięcie powstaje w wyniku upadku na bark albo przy silnym uderzeniu. Inną przyczyną urazu stawu może być zapalenie ścięgien mięśni, o których mówi się, że jest to rotator barku. Zapalenie to przeważnie dotyczy ścięgien mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego oraz podłopatkowego. Taki uraz jest bardzo niebezpieczny i wymaga wizyty u lekarza, jakim jest ortopeda. Do metod leczenia zalicza się opatrunek dessaulta.

Objawy urazu stawu barkowego

Nawet niewielka kontuzja stawu barkowego może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, które będą ograniczały ruch, ale też pojawia się nieprzyjemny ból ramienia oraz ból barku, a także uczucie niestabilności stawu. Do innych charakterystycznych objawów zalicza się: uczucie przeskakiwania, blokowania lub trzeszczenia. Mogą pojawić się również objawy bólowe podczas leżenia na chorym barku. Będzie to przeszywający ból, który jest połączony z utratą kontroli danej kończyny ruchu.

Leczenie urazu stawu barkowego

Leczenie stawu barkowego polega między innymi na zastosowaniu leczenia farmakologicznego. Bierze się leki przeciwzapalne i rozluźniające tkanki mięśniowe. Przy dużym bólu lekarz może przepisać leki przeciwbólowe. Przy pojawieniu się opuchlizny można również stosować zimne okłady.

Poza tym należy unikać forsowania stawu barkowego, ale też można unieruchomić bolącą część ciała, a dzięki temu staw będzie mógł się zregenerować.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest opatrunek dessaulta, a jest to temblak z pasem stabilizującym. Znalazł on zastosowanie w zespołach bólowych kończyny górnej i obręczy barkowej o różnej przyczynie, ale też dobry jest przy leczeniu stanów zapalnych i urazach tkanek miękkich w wyżej wymienionej okolicy, które będą wymagały odciążenia i ograniczenia ruchów kończyny górnej.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl