10 płyt, które najlepiej sprzedają się 2018 roku

10 płyt, które najlepiej sprzedają się 2018 roku

Post Malone – beerbongs & bentleys to najlepiej sprzedająca się płyta w USA w pierwszej połowie 2018 roku. W pierwszej dziesiątce zabrakło płyt rockowych, co oznacza, że za oceanem wyraźnie większym zainteresowaniem cieszą się zespoły i wykonawcy grające inne gatunki muzyki.

 

Hip-hop najpopularniejszy

 

Raport przygotowany przez Nielsen Music wskazuje jasno, że w Stanach Zjednoczonych rekordy popularności biją płyty hip-hopowe. Era, w której królował rock, dobiegła końca, choć tak słabe zainteresowanie płytami rockowymi zaskakuje. Sklepy z muzyką w USA notują wysoką sprzedaż, gdyż ich zyski wzrosły w pierwszej połowie 2018 roku aż o 18 procent. Polskie sklepy z płytami radzą sobie nieco gorzej, lecz melomanii znad Wisły coraz chętniej decydują się na zakup muzyki z legalnych źródeł. Dużym zainteresowaniem w Polsce i w Stanach Zjednoczonych cieszą się stremingi - w USA w ciągu 6 miesięcy utwory z tego źródła wygenerowały 403,4 miliarda dolarów zysku.

 

Winyle górą

 

Zwykłe płyty sprzedają się gorzej, jednak wzrasta sprzedaż płyt winylowych. Niemalże każdy amerykański sklep z płytami winylowymi zanotował zwiększenie zysków - w dwóch niezależnych sklepach Record Store Day sprzedano 733 tysięcy płyt winylowych. Ponad 30 procent wszystkich sprzedanych płyt było utrzymanych w gatunkach rap i hip-hop. W Polsce zainteresowanie płytami winylowymi jest nieco mniejsze, jednak stopniowo zwiększa się w porównaniu do poprzednich lat.

 

Top 10 albumów z muzyką w Stanach Zjednoczonych

 

Wśród najlepiej sprzedających się albumów z muzyką pierwsze miejsce zajmuje Post Malone – beerbongs & bentleys ze sprzedażą na poziomie 1 mln 791 tysięcy płyt. Drugie miejsce w Stanach zajął Soundtrack – The Greatest Showman, a trzecie Cardi B – Invasion of Privacy. Milion sprzedanych płyt przekroczyły jeszcze dwa albumy - Migos – Culture II i Soundtrack – Black Panther: The Album. Miejsca w dziesiątce zajęły również albumy: Ed Sheeran – ÷ (Divide), J. Cole – KOD, Post Malone – Stoney, XXXTentacion – ? oraz Justin Timberlake – Man of the Woods.

 

W Polsce wśród bestsellerów Empiku 2018 znajdują się albumy:

 

1. Quebonafide oraz Taco Hemingway’a - Soma 0,5mg

2. Kortez - Mój dom

3. Lao Che - Wiedza o społeczeństwie

4. Sławomir - The Greatest Hits

5. O.S.T.R. - W drodze do szczęścia

 

Empik podobnie jak prawie każdy sklep z muzyką zanotował spadek sprzedaży płyt, jednak fani muzyki alternatywnej i niszowych artystów wciąż kupują wiele albumów na CD. Dodatkowo zainteresowaniem cieszą się albumy z największymi hitami gigantów polskiej sceny muzycznej, jak choćby Zbyszka Wodeckiego czy Maanamu.