Brak okresu? To nie musi być ciąża!

Brak okresu? To nie musi być ciąża!

Zwykle brak miesiączki kojarzy nam się z ciążą. Ale przyczyny spóźniania się okresu lub jego braku mogą być zupełnie inne i niestety niejednokrotnie związane z poważniejszymi dolegliwościami. Dlaczego okres nie nadszedł? Czy brak miesiączki wymaga konsultacji z lekarzem?

Jak szukać przyczyny?

Jeśli mamy regularne miesiączki, a nasz okres ma mocne opóźnienie lub krwawienia nie było przez 3 cykle, warto udać się do ginekologa. Jest to ważne szczególnie, gdy planujemy dziecko, bowiem brak okresu może wpłynąć na naszą płodność. Diagnoza problemu polega zwykle na badaniu krwi, które pokaże, jak wygląda u nas poziom estrogenów, testosteronu, prolaktyny czy hormony tarczycy. Niekiedy wystarczy dokładny wywiad, by zdiagnozować dolegliwość. Dodatkowo możemy również zrobić cytologię.

Jeśli nie ciąża, to co?

Jeśli w ostatnim czasie doświadczamy nieregularnych miesiączek albo w ogóle ich brak, winne zwykle są hormony. To właśnie zaburzenia hormonalne mogą wpływać na brak okresu. Najczęściej winą obarcza się zespół policystycznych jajników, który niestety może wpływać na niepłodność. Zespół ten wiąże się z licznymi dolegliwościami: zaburzeniami syntezy estradiolu, z nadmiarem testosteronu, insulinoodpornością i wysokim poziomem hormonu luteinizującego, a także z otyłością. 

Kolejną przyczyną nieregularnych cykli miesiączkowych jest stres. Gdy się stresujemy, nasz organizm wydziela więcej prolaktyny, która zatrzymuje owulację i podwyższa poziom hormonów kory nadnerczy. 

Brak okresu może być też spowodowany odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych. Leki hormonalne wpływają na poziom hormonów płciowych w naszym organizmie. Musi więc minąć trochę czasu, zanim organizm powróci do równowagi hormonalnej. Może się zdarzyć, że już pierwszy cykl po podstawieniu będzie przebiegał normalnie. Czasem jednak, aby wszystko powróciło do normy, potrzebne będą leki na wywołanie miesiączki. 

Nasz tryb życia również ma wpływ na równowagę hormonalną organizmu. Aby przysadka mózgowa i jajniki mogły produkować odpowiednie ilości hormonów, potrzebują do tego odpowiednich składników odżywczych. Nic więc dziwnego, że również odpowiednia dieta ma wpływ na wytwarzanie hormonów. Jeśli się odchudzamy albo żywimy się głównie fast foodami, nasza gospodarka hormonalna może zostać zaburzona. Również otyłość sprzyja zaburzeniom, ponieważ estrogen wytwarzany jest także w komórkach tkanki tłuszczowej. Osoby otyłe mogą więc mieć problem z jego nadprodukcją.

Nieregularne okresy mogą być też zwiastunem zbliżającej się menopauzy, która dotyczy kobiet w wieku 44-56 lat. Czasami zdarza się, że mamy do czynienia z przedwczesną menopauzą, która przychodzi już w okolicach czterdziestki. Również wtedy trzeba wybrać się do lekarza w celu złagodzenia objawów tej dolegliwości. 

Kolejna na liście winowajców jest nasza tarczyca. Wiele kobiet zmaga się z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, przez co dochodzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonów płciowych. Dolegliwości te mogą jednak nie dawać żadnych innych objawów, dlatego jeśli jesteśmy w wieku rozrodczym, warto co jakiś czas badać poziom hormonów tarczycy.

Oczywiście poza poważniejszymi dolegliwościami na nieregularne cykle mogą wpływać też problemy ze snem, zmiany czasowe związane z częstymi podróżami czy chociażby zmiany pór roku. Mimo wszystko warto co jakiś czas wybrać się do ginekologa, by sprawdzić, czy wszystko z nami w porządku.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl