Ciepły montaż okien – czy warto?

Ciepły montaż okien – czy warto?

Metoda ciepłego montażu jest znacznie dokładniejsza i nieco bardziej skomplikowana niż metoda standardowego montażu, ponieważ metoda montażu ciepłego zakłada używanie dodatkowych elementów przy montowaniu okna (polecamy okno-classic.pl) Otóż zakładając okno metodą standardową, należy przy tym wykorzystać specjalną izolacyjną piankę, której zadaniem jest zapewnienie ochrony termicznej i akustycznej, jednakże przy ciepłym montażu taka pianka nie wystarczy. Montowanie okien na samą piankę może przyczynić się do nieszczelności okien, a w wyniku tego do między innymi utraty ciepła z pomieszczenia. Dlatego właśnie metoda ciepłego montażu wykorzystuje używanie specjalnych taśm izolacyjnych, które zapewniają odpowiednią ochronę okien przed stratami ciepła.

Dzięki tak zamontowanym oknom będziemy mogli nawet nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania, ponieważ nie będzie trzeba aż tak mocno dogrzewać jak w przypadku nieszczelnych okien. W metodzie ciepłego montażu używa się dwóch rodzajów taśm izolacyjnych, którymi okleja się ramę okien. Za pomocą specjalnego kleju taśmy bardzo dobrze trzymają się i zapewniają odpowiednią izolację. Na wewnętrznej stronie ościeżnicy należy przykleić taśmę paroszczelną, natomiast na zewnętrznej stronie montuje się taśmę paroprzepuszczalną. Tak oklejoną ramę można już włożyć w otwór okienny i odpowiednio zamontować z wykorzystaniem instrukcji producenta. Oczywiście każdorazowo należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu ościeża z pyłu lub gruzu, ponieważ jeśli tego odpowiednio nie wykonamy, izolacja nie będzie dobrze się utrzymywała. Jest to więc bardzo istotny element montażu.

Dlaczego warto?

Ciepły montaż posiada plusy, które zdecydowanie stawiają ją nad metodą standardowego montażu. O ile standardowy montaż potrafi sprawiać, iż okno może stać się nieszczelne, tak metoda ciepłego montażu całkowicie zapobiega nieszczelności okien i chroni je przed skutkami nieszczelności. Przede wszystkim ochrania użytkowników budynku przed stratami ciepła z pomieszczeń, co może dziać się w przypadku nieszczelnych okien. W związku z tym, kiedy całe ciepło nie ucieka z pomieszczenia, a zostaje w środku, jesteśmy w stanie nawet zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie musimy aż tak bardzo ogrzewać budynku. Ma to duże znaczenie w przypadku wykorzystywania okien energooszczędnych, które jeszcze bardziej potrafią utrzymać ciepło w pomieszczeniu. Co więcej, nieszczelność okien może powodować występowanie pleśni i wilgoci, natomiast metoda ciepłego montażu skutecznie może temu zapobiegać, a my sami nie musimy się tym martwić. Pleśń czy wilgoć mogą powodować niepożądane skutki, jeśli chodzi o stan naszego zdrowia, a więc tym bardziej powinniśmy ich unikać.

Artykuł partnera

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl

Warto zobaczyć