Co warto kupić przed pojawieniem się malucha na świecie?

Co warto kupić przed pojawieniem się malucha na świecie?

Narodziny dziecka to niezwykle radosny moment, który całkowicie zmienia życie rodziców. Sprowadzenie na świat i wychowywanie nowego człowieka jest również ogromnym wyzwaniem, z którym wiąże się wielka odpowiedzialność, dlatego do tak istotnego wydarzenia należy odpowiednio się przygotować. Przez dziewięć miesięcy rodzice muszą dowiedzieć się, jak opiekować się maluchem, dostosować dom do jego potrzeb oraz zaopatrzyć się w wiele niezbędnych przedmiotów. Tego typu zmiana w życiu wiąże się również z emocjami i stresem, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, czym jest wyprawka dla noworodka i jak odpowiednio są skompletować, by po narodzinach maleństwa mieć wszystko, co niezbędne, by móc odpowiednio o nie zadbać.

Czym jest wyprawka?

Wyprawka dla dziecka to zestaw produktów, które należy skompletować, nim maluch pojawi się na świecie. Należą do nich między innymi ubranka, akcesoria dla dziecka, łóżeczko, wózek czy fotelik samochodowy. Lista takich przedmiotów jest długo, dlatego też niezwykle istotnym jest, żeby podejść do wyprawki poważnie. Najlepiej zrobić sobie listę wszystkich niezbędnych produktów, by nie pogubić się podczas ich kupowania. Wiele par decyduje się również na stworzenie dwóch list z podziałem na produkty, które kupi każda z osób. Jest to dobry sposób na to, by kompletowanie wyprawki sprawiało przyjemność obojgu rodziców. Każdy z nich może wtedy skupić się na tych przedmiotach, które potrafi dobrze wybrać i sprawia mu to przyjemność. Kompletować wyprawkę można również podczas coraz bardziej popularnego baby shower – spotkania organizowane dla przyszłej mamy w trakcie ciąży, podczas którego zwyczajowo goście przynoszą prezenty, które mają przydać się, gdy maluch przyjdzie na świat.

Co powinno znaleźć się w dziecięcej wyprawce?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać najbardziej oczywiste, w wyprawce dla noworodka nie powinno być zbyt wielu ubranek. Ich rozmiar ciężko precyzyjnie ocenić przed narodzinami malucha, dlatego należy zaopatrzyć się jedynie w niezbędne rzeczy na kilka dni. Inaczej ma się za to sprawa z pozostałymi rzeczami. Do najważniejszych, których nie może zabraknąć przed urodzeniem maleństwa, należą:

  • Duże akcesoria do domu: łóżeczko, materac, przewijak, wanienka do kąpieli, wózek, fotelik samochodowy, pościel, akcesoria do wózka, elektroniczna niania, zabawka wydająca z siebie biały szum;
  • Akcesoria do karmienia: butelki, smoczki, sterylizator butelek, szczotka do czyszczenia butelek, laktator, sztućce i naczynia dla niemowlaków, śliniaki;
  • Ubranka dla dzieci: nie należy kupować zbyt wielu ze względu na brak pewności odnośnie wymiarów dziecka. Należy mieć jednak kilka pierwszych ubranek, by mieć w co ubrać malucha, nim kupi się ubrania w dobrym rozmiarze. Pośród pierwszych ubranek nie powinno zabraknąć: pajacyków (2-3 sztuki), body (2-3 sztuki), śpioszki (2-3 sztuki), spodenki (2 pary), kilka par skarpetek, czapka na ciepłe dni (2), czapka na chłodne dni (1), bluzki rozpinane z przodu (3-4), kocyki (2-3), śpiworek (2), rożek (2);
  • Artykuły higieniczne: mydło, oliwka, krem, płyn do kąpieli, szampon, szczotka do włosów, nożyczki do paznokci, pałeczki do uszu, gruszka do nosa, termometr, chusteczki nawilżające, peluszki (1 paczka przed narodzinami dziecka);
  • Pierwsze zabawki: grzechotki, gryzaki, metkowiec sensoryczny, mata edukacyjna, przywieszki do łóżeczka, nosidełka, fotelika samochodowego i wózka, karuzela nad łóżeczko, pluszowe zabawki.

W zależności od indywidualnych potrzeb rodziców i ich dziecka w wyprawce mogą znaleźć się również inne rzeczy. By wiedzieć, co dodatkowo powinno się dobrać, należy się spokojnie zastanowić i pomyśleć o kupowaniu przedmiotów rozsądnie i praktycznie. Zabawki dla niemowląt są tą kategorią, w której nie należy z kolei nadmiernie przesadzać. Małe dzieci niewiele się bawią, dlatego wybierając dla nich zabawki, warto wybrać coś, co pomoże im się rozwijać. Do takich zabawek zaliczają się metkowce sensoryczne oraz inne sensoryczne zabawki. Należy również pamiętać, by kupując przedmioty dla dziecka nie dać się nabrać na piękne, pastelowe kolory z uroczymi motywami. Małe dzieci słabo odróżniają kolory, dlatego by wspomóc ich rozwój warto wybierać zabawki i akcesoria o wyrazistych barwach o dużym kontraście względem siebie.

Gdzie kupować?

Szukając dobrego miejsca do kompletowania wyprawki dla niemowlaka warto zainteresować się nie tylko sklepami stacjonarnymi, ale zwrócić również uwagę na sklepy interentowe. To niezwykle wygodny sposób, który pozwoli ci bez wychodzenia z domu skompletować mnóstwo przydatnych przedmiotów, po które nie będzie trzeba wybierać się osobiście. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i będziesz mieć czas, by skupić się na innych ważnych przygotowaniach.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl