Czy istnieją rozmiary soczewek kontaktowych?

Czy istnieją rozmiary soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe dobiera się w salonie okulistycznym. Badanie wzroku pozwala określić, nie tylko stopień natężenia wady, ale również precyzyjne parametry soczewek, takie jak: promień krzywizny bazowej czy średnicę, które zapewniają wygodne noszenie produktu, bez uczucia dyskomfortu.

Czy istnieje uniwersalny rozmiar soczewek kontaktowych?

Uniwersalny rozmiar soczewek kontaktowych, np. marki Ultraflex, nie istnieje. Budowa anatomiczna oka u każdego człowieka różni się, dlatego też soczewki powinny być dobierane w renomowanym gabinecie okulistycznym, na podstawie przeprowadzonych badań wzroku. Rozmiary szkieł kontaktowych można porównać do rozmiaru buta. W przypadku, gdy długość wkładki obuwia konkretnej firmy pasuje do stopy, nie oznacza to, że buty innej marki w tym samym rozmiarze, również będą pasować. Wielkość soczewki kontaktowej jednego producenta, nie gwarantuje idealnego dopasowania do oka jej odpowiednika, ale innej marki. Z tego też względu wizyta u okulisty jest obowiązkowa, nie tylko przy dopasowaniu pierwszej pary soczewek, ale zawsze wtedy, gdy planuje się zmianę soczewek, np. z tradycyjnych korekcyjnych na szkła kontaktowe, również korygujące, ale jednocześnie zabarwiające delikatnie tęczówkę. 

Soczewki kontaktowe - jak dobrać idealne soczewki?

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny o właściwościach leczniczych, dlatego należy dobierać go w gabinecie okulistycznym. Wizyta poszerzona o dobór soczewek rozpoczyna się krótkim wywiadem lekarskim, a następnia okulisa przechodzi do przeprowadzania badania wzroku. Czynności mają na celu, nie tylko określenie przyczyny pogorszenia się jakości widzenia ale również dobrać odpowiedni rodzaj szkieł kontaktowych, a także wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do ich noszenia.

Soczewki kontaktowe a badanie w lampie szczelinowej

Tylko na podstawie badania wzroku przy pomocy lampy szczelinowej, okulista jest w stanie określić podstawowe parametry, takie jak: średnica i promień krzywizny bazowej, dzięki którym soczewka idealnie przylega do oka i gwarantuje komfort podczas noszenia. Wielkość soczewki (czyli jej średnica) musi być odpowiednio duża, by pokryć całą rogówkę. Z kolei promień krzywizny bazowej określa, jak mocno soczewka musi być wypukła względem gałki ocznej, aby zapewnić pełną wygodę w czasie noszenia.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl