Czy warto uregulować zobowiązanie finansowe wcześniej?

Czy warto uregulować zobowiązanie finansowe wcześniej?

Zdecydowana większość mieszkańców Polski posiada jakieś zobowiązania kredytowe. Niektórzy z nich w pewnym momencie dostają dodatkowy zastrzyk gotówki, dzięki czemu mogliby uregulować swoje zobowiązania finansowe przed terminem. Czy warto to zrobić i czy to się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie może być różna, w zależności od tego, o jakim kredycie mówimy. Istotne jest również to, ile rat możemy nadpłacić i jak duże oszczędności nam po tym zostaną. Osoby z kiepską sytuacją finansową, które nie posiadają żadnych dodatkowych oszczędności tylko niewiele gotówki na spłatę dwóch czy trzech rat przed terminem, powinny się zastanowić, czy w ich przypadku nie lepszym rozwiązaniem będzie odłożenie tych pieniędzy na czarną godzinę. Da im to o wiele większy spokój i poczucie bezpieczeństwa niż nadpłacenie kredytu.

Kiedy nie warto spłacać kredytu przed terminem?

Istnieją też takie przypadki, w których nadpłacenie kredytu może nie być tak bardzo opłacalne, jak myśleliśmy na samym początku. Mowa tutaj przede wszystkim o kredytach zaciąganych w tradycyjnych bankach. Często w umowach jest zapis, że wcześniejsza spłata wiązać się będzie z jakąś dodatkową opłatą, dlatego należy to przeanalizować i sobie przeliczyć.

Najbardziej opłacalne wcześniejsze spłacanie zobowiązań kredytowych jest w przypadku pożyczek zaciąganych w parabankach. W ten sposób można uniknąć dodatkowych kosztów związanych z odsetkami czy opłatami za przedłużenie spłaty pożyczki. Typowe koszty pożyczek w parabankach można znaleźć w artykułach dostępnych w serwisach internetowych o tematyce pożyczkowej oraz w każdej umowie pożyczki.

Jeżeli jeszcze nie masz zaciągniętej pożyczki, ale rozważasz taką opcję i zależy Ci na kredycie, który jest szybko przyznawany i bez zbędnej weryfikacji, to sprawdź najlepsze oferty firm pożyczkowych, które zestawiono na stronie ratkomat.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl