Czym dogrzać łazienkę? Oto sprawdzone sposoby na chłód i dyskomfort

Czym dogrzać łazienkę? Oto sprawdzone sposoby na chłód i dyskomfort

Temperatura panująca w łazience wpływa na komfort podczas kąpieli. Chłód w pomieszczeniu odczuwany jest zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, gdy aura za oknem powoduje szybsze wychładzanie wnętrza. Aby wspomóc działanie niewydajnych kaloryferów centralnego ogrzewania, możesz zamontować łazienkowe grzejniki elektryczne. Co warto o nich wiedzieć?

Jaka temperatura powinna być w łazience?

Trudno określić optymalny poziom temperatury, jaki musi panować w łazience, ponieważ każdy użytkownik może mieć własne preferencje. W pomieszczeniu powinno być jednak znacznie cieplej niż w innych wnętrzach mieszkania, zwłaszcza w godzinach kąpieli. Podczas przebywania pod prysznicem albo w wannie ciało pokryte jest wilgocią, a ta znacznie zwiększa czułość skóry na chłód. Zbyt niska temperatura w łazience będzie powodować dyskomfort, dlatego warto zadbać o dodatkowe źródło ciepła w okresie jesienno- zimowym, ale także w chłodniejsze dni lata, gdy centralne ogrzewanie nie jest uruchomione.

Polecane (i nie) grzejniki elektryczne łazienkowe

W przypadku dogrzewania zbyt chłodnej łazienki część osób decyduje się na grzejniki olejowe. Wymagają one jednak długiego czasu pracy, zanim temperatura w łazience podniesie się o kilka stopni. Alternatywą są grzejniki konwektorowe, które znacznie szybciej pozwalają osiągnąć w pomieszczeniu pożądaną temperaturę. Stosunkowo duża powierzchnia grzewcza, wydajne grzałki oraz możliwość regulowania pracy urządzenia sprawiają, że w łazience już po kilku minutach od włączenia urządzenia zaczyna panować przyjemne ciepło.

W łazience można zastosować także promienniki, zwłaszcza gdy chodzi o warianty dekoracyjne. Urozmaicają one wygląd wnętrza, niwelują chłód w pomieszczeniu, ale także mogą osuszać ręczniki.

W zbyt chłodnej łazience można zamontować także drabinki. Tego typu grzejnik elektryczny łazienkowy dobrze radzi sobie z dogrzewaniem wnętrza, a poziome żeberka pozwalają na suszenie ręczników po kąpieli.

Popularnym sposobem na generowanie ciepła są także tzw. farelki. Warto jednak przemyśleć ich kupno, ponieważ ze względu na wysoki pobór prądu i koszty, które wytwarza praca urządzenia, częste dogrzewanie mieszkania może skończyć się nieprzyjemnymi rachunkami za prąd.

Grzejnik elektryczny energooszczędny — na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

  • Nowoczesne grzejniki elektryczne projektowane są z myślą o niskim poborze energii. Przy wyborze urządzenia grzewczego warto zwrócić tym samym uwagę na moc urządzenia, która powinna mieścić się w normach ustalanych dla sprzętu energooszczędnego. Nie warto też inwestować w urządzenie o bardzo wysokiej mocy w przypadku potrzeby dogrzewania małego pomieszczenia.

  • Warto spojrzeć także na przeznaczenie grzejnika i dobrać je do wielkości i typu pomieszczenia, w którym będzie pracować. Do łazienek polecane są grzejniki elektryczne odporne na korozję.

  • Bardzo ważnym kryterium wyboru powinien być również sposób regulacji temperatury. Możliwość zmniejszania lub zwiększania intensywności pracy wpływać będzie na finalny pobór prądu i efektywność dogrzewania łazienki. Dobrze, jeśli grzejnik będzie miał funkcję umożliwiającą programowanie godzin pracy. W ten sposób urządzenia nie trzeba będzie samodzielnie wyłączać, lecz zrobi to automat.

Co zrobić, by ogrzewanie łazienki nie było kosztowne?

Właściciele mieszkań, w których nie obejdzie się bez montażu elektrycznego źródła ciepła, powinni przemyśleć kilka sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd.

Polecić można w szczególności montaż paneli fotowoltaicznych, magazynów energii i przystąpienie do programu Mój Prąd 4.0. Montując grzejnik łazienkowy elektryczny w domu z fotowoltaiką, można przestać obawiać się wysokich opłat za pobór energii. Nagromadzony prąd zużywany jest na własne potrzeby, w tym na dogrzanie łazienki za pomocą elektrycznego grzejnika. Montaż paneli fotowoltaicznych ma też spore walory ekologiczne, ponieważ wytwarzanie prądu z odnawialnych źródeł energii nie emituje spalin do atmosfery i nie wymaga zakupu paliw kopalnych.

Podsumowanie

Zbyt niska temperatura w łazience powoduje dyskomfort w czasie kąpieli. Niewydajną pracę grzejników centralnego ogrzewania można wesprzeć za pomocą elektrycznych urządzeń grzewczych. Grzejniki konwektorowe, promienniki czy drabinki zasilane prądem dobrze uzupełniają ubytki ciepła i powodują, że w łazience panuje przyjemna dla ciała temperatura. Jeśli nie masz doświadczenia i nie wiesz, jakie grzejniki łazienkowe elektryczne mogą sprawdzić się w Twoim domu, sprawdź ofertę polskiego producenta. Thermoval proponuje pełną gamę grzejników elektrycznych do łazienek i nie tylko (https://thermoval.pl/oferta/grzejniki/grzejniki-lazienkowe-elektryczne/). To nowoczesne urządzenia, które nie tylko zwiększą komfort kąpieli, ale także nie obciążą domowego budżetu.

Artykuł partnera