Deklaracja CN23 – kiedy ją wybrać?
Planujesz wejście ze swoim biznesem na międzynarodowe rynki, na przykład do Wielkiej Brytanii? Musisz wiedzieć, z jakimi formalnościami przyjdzie Ci się mierzyć w tym procesie. Wysyłka paczek poza granice Unii Europejskiej może wymagać między innymi wypełnienia deklaracji CN23. Czym jest ten dokument i kiedy się przydaje? Jakie informacje należy przygotować, by wypełnić tę deklarację?
Deklaracja celna CN23 – co trzeba wiedzieć?
Deklaracja celna CN23 to jeden z dokumentów, od których wypełnienia zależy, czy paczka międzynarodowa przejdzie odprawę celną i będzie mogła zostać dostarczona do odbiorcy. Można wskazać na kilka jego funkcji – informuje on o rodzaju przesyłanych przedmiotów, ich przeznaczeniu i deklarowanej wartości pieniężnej przesyłki. Dane te przydatne są podczas kontroli, jednak służą również celom statystycznym. Deklaracja celna CN23 ma formę formularza, który musi zostać uzupełniony przez nadawcę szeregiem odpowiednich danych. Następnie jest ona umieszczana w formie wydruku na zewnętrznej części paczki.
Jeżeli planujesz sprzedawać produkty klientom spoza Unii Europejskiej (na inny obszar celny), będzie Ci potrzebna deklaracja celna CN 23 lub CN 22. Od 1 stycznia 2021 roku status kraju trzeciego ma również Wielka Brytania, dlatego nadanie przesyłki do Anglii czy Walii także wymaga liczenia się z procedurą celną.
Deklaracja celna CN23 i CN22 – który z formularzy należy wypełnić?
To, który rodzaj deklaracji celnej zostanie zastosowany w danym przypadku, zależy przede wszystkim od wartości przesyłanych towarów. Formularz CN23 należy wypełnić wtedy, gdy cała przesyłka jest warta więcej niż 300 SDR (DTS). Warto tu wspomnieć, że 1 SDR (Specjalne prawa ciągnienia, czyli umowna jednostka monetarna emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy) obecnie warte są nieco ponad 6 złotych. Jeżeli wartość produktów wchodzących w skład przesyłki jest mniejsza od 300 SDR, wówczas należy zastosować drugą z deklaracji celnych, oznaczoną kodem CN22. W formularzu CN23 zamieszcza się także większą ilość informacji.
Jak wypełniać deklaracje CN23?
Deklaracja celna CN23 służy przede wszystkim identyfikacji towarów wysyłanych poza obszar celny. Informacje, jakie się w niej znajdą, dotyczą zatem głównie przesyłanych produktów. Jakiego rodzaju dane należy umieścić w tym formularzu?
- Imię, nazwisko i adres nadawcy oraz odbiorcy;
- Przeznaczenie artykułów wewnątrz paczki (podarunek, próbka handlowa, zwrot itp.);
- Szczegółowe określenie zawartości przesyłki: nazwa produktu, ilość, waga oraz wartość;
- Kraj pochodzenia towaru i kod Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (Harmonised System, HS);
- Specjalny komentarz (jeśli potrzebny). Poinformowanie o specyfice zawartości przesyłki jest istotne na przykład wtedy, gdy obrót produktem podlega regulacjom zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w kraju docelowym;
- Datę oraz podpis nadawcy. Składając podpis, potwierdza się poprawność wprowadzonych danych oraz deklaruje, że w przesyłce nie znajdują się przedmioty, których transport z różnych powodów mógłby być zabroniony.
Jak zadbać o bezpieczeństwo przesyłek międzynarodowych?
Sposób, w jaki zostanie przygotowana przesyłka, jest szczególnie ważny dla jej szybkiego i bezproblemowego doręczenia do odpowiedniego odbiorcy. Mowa tu nie tylko o zabezpieczeniu towaru zgodnie z jego specyfiką, lecz również o zadbaniu o integralność i nienaruszony stan zewnętrznego opakowania wysyłkowego. Należy pamiętać, że międzynarodowy transport to większe ryzyko powstawania uszkodzeń paczek – wielokrotnie przeładowywany i sortowany towar jest szczególnie narażony na obicia, rozdarcia czy wgniecenia. By zapobiec obijaniu się przedmiotu o ścianki zewnętrznego opakowania, warto wypełnić puste przestrzenie wewnątrz paczki za pomocą specjalnego wypełniacza lub folii bąbelkowej.
Deklarację celną CN23 oraz fakturę handlową (obie w dwóch egzemplarzach) należy załączyć do nadawanej przesyłki. Dla bezpieczeństwa towaru nie mniej istotne jest również to, w jaki sposób te niezbędne dokumenty zostaną przytwierdzone do paczki. Warto pamiętać, że jeśli któryś z najważniejszych formularzy zaginie podczas transportu, dostarczenie przesyłki może być niemożliwe.
Artykuł partnera