Fotostarzenie skóry – jak z nim walczyć?

Fotostarzenie skóry – jak z nim walczyć?

Koniec okresu urlopowego wiąże się nie tylko z koniecznością powrotu do codziennych obowiązków. Beztroska w trakcie wakacji zostawia również ślad na naszej skórze. Brak odpowiedniej ochrony wpływa na powstawanie przebarwień, wysuszanie skóry oraz uwydatnianie zmarszczek mimicznych, bardziej dostrzegalnych na opalonej cerze. Co zrobić, by usunąć niechciane pamiątki z wakacji?

Słońce ma drogocenny wpływ na naszą odporność i samopoczucie. Pozwala w naturalny sposób uzupełnić niedobory witaminy D3, odpowiedzialnej m.in. za układ kostny, zwiększa również poziom serotoniny – nie bez przyczyny nazywanej hormonem szczęścia. Jednak brak umiaru może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, prowadząc do zmian skórnych: powstawania naczyniaków, rogowaceń posłonecznych, a nawet zmian nowotworowych. Promienie UV przyspieszają też proces starzenia skóry. Badania pokazują, że 70% zmarszczek jest wynikiem fotostarzenia, wywołanego nadmierną ekspozycją słoneczną.

Po pierwsze: profilaktyka

Podstawową ochronę przed fotostarzeniem skóry stanowią kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Przed wyborem odpowiedniej ochrony należy zwrócić uwagę na skład i zrezygnować z preparatów, zawierających substancje chemiczne, a wybierać te, bazujące na wodzie. Co ważne, kosmetyki chroniące przed słońcem powinno się stosować minimum pół godziny przed wyjściem. Nie zapominajmy, że na promieniowanie UV jesteśmy narażeni przez cały rok. O odpowiednią ochronę twarzy powinniśmy dbać również zimą, szczególnie w górach, gdzie wzrasta ilość promieniowania UV, oddziałującego na naszą skórę.

Naturalne kosmetyki

Warto sięgać po dermokosmetyki: kremy przeciwzmarszczkowe, balsamy czy naturalne maseczki, które zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek i pomagają w redukcji tych, którym nie udało się wcześniej zapobiec. Dzięki regularnemu nawilżaniu i odżywianiu, skóra staje się gładka i jędrna. Przed wyborem kremu warto zwrócić uwagę na ilość składników aktywnych, zawartych w stosowanych produktach – to one pobudzających skórę do regeneracji i niwelują ilość zmarszczek.

Uzupełnianie płynów w organizmie

Odpowiednia dieta i nawodnienie

Nawilżenie skóry zależy nie tylko od stosowania zewnętrznych preparatów, ale przede wszystkim od odpowiedniego nawodnienia całego organizmu. Odwodnienie przyśpiesza starzenie skóry, dlatego warto pamiętać o regularnym uzupełnianiu ilości płynów, wprowadzając ten nawyk zaraz po przebudzeniu, kiedy organizm szczególnie domaga się uzupełnienia niedoboru wody. W naszym jadłospisie nie powinno również zabraknąć zielonych warzyw, ryb oraz produktów zawierających witaminę E, opóźniających starzenie się skóry. Znajdziesz je m.in. w oliwie z oliwek, migdałach czy ziarnach zbóż.

Profesjonalna pomoc

Czasami domowe sposoby okazują się niewystarczające. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Przebarwienia posłoneczne i płytkie zmarszczki mimiczne, powstałe w wyniku fotostarzenia się skóry, można skutecznie niwelować dzięki peelingom medycznym. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się kwas migdałowy, posiadający właściwości odbarwiające oraz antybakteryjne, który nie powoduje hiperpigmentacji i można go stosować przez cały rok.

Skutecznym sposobem wygładzenia zmarszczek mimicznych, bardziej widocznych na opalonej i wysuszonej przez słońce cerze, są zastrzyki z botuliny (BOTOX). - Cały zabieg trwa około 20 minut. Preparat jest wstrzykiwany w ściśle określone miejsca na twarzy. Pierwsze efekty są widoczne już po 48 godzinach, a pełna poprawa następuje po upływie 2 tygodni - tłumaczy dr Agnieszka Drożniak, lekarz z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA. – Preparat jest podawany w mięśnie, odpowiedzialne za zmarszczki, dlatego pod wpływem zabiegu naturalna ekspresja nie zostaje zaburzana - dodaje dr Drożniak.

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA to profesjonalne gabinety działające w krakowskich centrach handlowych Krokus i Bonarka. Od początku istnienia gwarantuje swoim pacjentkom tylko skuteczne i bezpieczne technologie oraz preparaty posiadające zarówno polskie, jak i światowe certyfikaty. Bezpieczeństwo, najwyższa jakość usług oraz innowacyjne metody i najnowsze trendy medycyny estetycznej plasują Klinikę Vesuna wśród najlepszych tego typu placówek w Polsce.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl