Gdzie i jak kupować złoto inwestycyjne?

Gdzie i jak kupować złoto inwestycyjne?

Aby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość, najlepszą decyzją jest zakup złota inwestycyjnego. Ważne jest, by wiedzieć, gdzie i jak dokonać zakupu, by inwestycja ta była opłacalna. Oto krótki przewodnik po tym, gdzie i jak możesz kupić złoto inwestycyjne.

Złoto inwestycyjne można zdefiniować jako złote sztabki lub monety. Są one wykonane ze złota o najwyższej próbie Au 999,9 i nie zawierają innych metali. Ich cena zależy wyłącznie od ich wagi.

Zarówno monety, jak i sztabki można kupić na rynku wtórnym i pierwotnym. Np. KGHM, Narodowy Bank Polski, Mennica Państwowa. Są one jednak dość drogie, więc brokerzy złota mają w swojej ofercie również sztabki lub monety zagranicznych emitentów, takie jak południowoafrykańskie Krugerrandy (American Eagles), kanadyjskie Liście Klonowe (Canadian Maple Leafs), australijskie Kangury (Australian Kangaroos) czy brytyjskie Suwereny (Vienna Philharmonics).

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Do 1989 r. handel złotem i jego posiadanie było nielegalne. Po 1989 r. złoto można było kupić tylko w Mennicy Polskiej i oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Na przestrzeni lat powstało wiele placówek zajmujących się skupem i sprzedażą metali szlachetnych. Są one najlepszym źródłem złota inwestycyjnego ze względu na rosnące zainteresowanie złotem.

O ile banki są godne zaufania, o tyle lombardy i dealerzy, którzy mają bardzo wysokie marże, już nie. Strony internetowe nie są jednak dla wielu osób wiarygodne. Dlatego tak wiele mówi się o kupowaniu złota od godnych zaufania sprzedawców, których wiarygodność można zweryfikować.

Kolejna ważna kwestia. Kupując złoto w Internecie lub u dealera, możesz mieć pewność, że towar będzie dostępny w magazynie. Nie ma znaczenia, czy potrzebujesz kilkunastu sztabek złota o odpowiedniej wadze, czy kilkudziesięciu monet. Towar powinien być dostępny od ręki, po uczciwej cenie. Wiarygodność oferty, w której trzeba czekać na złoto, powinna zostać zakwestionowana, nawet jeśli jest to lepsza cena.

Sprawdź jaka jest cena złota za kilogram na https://zlote-sztabki.pl/zloto/ile-kosztuje-sztabka-zlota/hwqe_zrhl

Złote sztabki

Jak kupić złoto inwestycyjne? Kilka wskazówek

Marża brokera będzie niższa w przypadku monet i sztabek, które są cięższe niż sztabki. Bardziej opłacalny jest zakup jednej sztabki 5g niż pięciu 1g. Podobnie jest w przypadku monet. Marża jest wyższa dla monet, które są mniejsze.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z wyszukiwarek internetowych w celu porównania cen złota u różnych brokerów lub dealerów metali szlachetnych.

Unikaj kupowania złotych monet kolekcjonerskich. Rozsądnie jest inwestować tylko w monety bulionowe.

Zawsze sprawdzaj autentyczność złota kupionego od prywatnych właścicieli, gdy je odkupujesz. Po pierwsze, powinieneś zweryfikować autentyczność złota znajdującego się w Twoim domu. W tym artykule wyjaśniono, jak to zrobić. Ważne jest, by potwierdzić swoje ustalenia u dealera złota lub jubilera, by nie stracić oszczędności życia.

Zachowaj ostrożność w przypadku tak zwanych okazji. Policja alarmuje o licznych podróbkach z Chin, które masowo pojawiają się na polskim rynku. Są one całkowicie fałszywe. Do wykrycia oszustwa potrzebna jest kompleksowa analiza.

Inwestowanie w złoto powinno odbywać się tylko u zaufanych dostawców. Możemy być pewni nie tylko tego, że złoto jest autentyczne, ale także tego, że zostanie sprzedane po uczciwej cenie. Znany punkt handlu złotem ma duże obroty, więc może zaoferować najlepszą ofertę i niskie marże.

Jeśli sprzedasz złoto inwestycyjne w ciągu 6 miesięcy od jego zakupu, nie musisz płacić 19% podatku od zysków kapitałowych.

Inwestowanie w złoto inwestycyjne powinno być traktowane jako inwestycja długoterminowa. Choć zmienność kursu złota może się wahać w krótkim okresie, to w dłuższej perspektywie nie będzie miała wpływu na bezpieczeństwo Twojej inwestycji.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl