Jak rozpoznać infekcje intymne i leczyć je skutecznie?

Jak rozpoznać infekcje intymne i leczyć je skutecznie?

Chociaż infekcje intymne nie należą do dolegliwości poważnych, nigdy nie wolno ich bagatelizować. Niektóre z nich, nieleczone mogą doprowadzić do przykrych następstw – stanów zapalnych jajowodów, a nawet bezpłodności.

Objawy infekcji intymnych

Pierwszym symptomem jest lekki dyskomfort odczuwany w okolicach intymnych. Następnie pojawia się świąd lub pieczenie oraz upławy. Z czasem można odczuwać nasilające się bóle pochwy i podbrzusza.

Przyczyny powstawania infekcji intymnych

Najczęściej przyczyną infekcji, oprócz braku higieny, jest osłabienie organizmu, spowodowane np. przemęczeniem, chorobą, czy przyjmowaniem antybiotyków. Zostaje wówczas znacznie obniżona odporność i dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej narządów rodnych. Umożliwia to rozwój np. grzybów, bakterii chorobotwórczych lub pierwotniaków. Do powstania infekcji może też przyczynić się kąpiel w brudnym basenie, uraz fizyczny, współżycie z osobą zakażoną oraz cukrzyca.

Rodzaje infekcji i leczenie

Bardzo częstą infekcją jest grzybica pochwy, wywoływana przez drożdżaki (Candida Albicans). Rozpoznaje się ją po białej, gęstej wydzielinie z pochwy oraz pieczeniu i świądzie okolic intymnych. Leczenie polega na przyjmowaniu dopochwowych globulek przeciwgrzybiczych. Na drugim miejscu, pod względem częstotliwości występowania, znajduje się rzęsistkowica, której, oprócz pieczenia i świądu, towarzyszą upławy w kolorze zielono-żółtym. Można również odczuwać ból w okolicach podbrzusza i parcie na pęcherz moczowy. Chorobę wywołują pierwotniaki (Trichomonas vaginalis) bytujące w układzie rozrodczym kobiet, a także moczowo-płciowym mężczyzn (często nie wywołując u nich żadnych, widocznych objawów). Choroba przenoszona jest drogą płciową, a leczenie, polegające na stosowaniu tabletek i maści niszczących pierwotniaki, przeprowadza się u obojga partnerów. Czasem infekcje intymne wywołują bakterie Gardnerella vaginalis lub Escherichia coli. Występują wówczas obfite upławy w kolorze żółtym, o rybim zapachu oraz ból, świąd i pieczenie okolic intymnych. Niektóre infekcje intymne, np. wywołane bakteriami Chlamydia trachomatis mogą być przyczyną bezpłodności u kobiet oraz powikłań ciąży. Leczenie zakażeń bakteryjnych polega zawsze na przyjmowaniu antybiotyków przez obojga partnerów, ponieważ przenoszone są drogą płciową.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny intymnej. Lekarze zalecają profilaktycznie przeprowadzenie przynajmniej raz w roku testów na obecność bakterii Chlamydia trachomatis (bardzo częsta infekcja taka przebiega bezobjawowo), ponieważ wywołuje ona stany zapalne jajowodów, prowadzące do powstawania zrostów. W konsekwencji kobieta staje się bezpłodna lub zachodzi w ciążę pozamaciczną, która stanowi zagrożenie dla jej życia. Chociaż obserwację i diagnostykę zmian ogniskowych w obrębie jamy brzusznej wykonuje się obecnie mało inwazyjną metodą laparoskopową, lepiej nie dopuszczać do takich sytuacji. Więcej informacji na temat tej metody można znaleźć w artykule „Laparoskopia – na czym polega ten zabieg?

Kiedy pojawiają się jakiekolwiek symptomy infekcji intymnych, należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem, aby uniknąć możliwych powikłań.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl