Jak sobie poradzić z migrenowymi bólami głowy?
Migrena jest jednym z najcięższych bólów głowy utrudniających wykonywanie codziennych czynności. Jak można ją leczyć?
Co to jest migrena?
Z migrenowymi bólami głowy zmaga się średnio 15% populacji na całym świecie. Migrenę uznaje się za jeden z najcięższych bólów głowy, ponieważ dolegliwości są tak silne, że uniemożliwiają choremu wykonywanie codziennych czynności. Ból o dużym natężeniu nie jest jedynym objawem. Migrenie towarzyszą także nudności, wymioty, nierzadko zmęczenie lub spadek nastroju. Dlatego warto mieć w domu zapas właściwych leków, które zmienią przykre dolegliwości. Domową apteczkę można w wygodny sposób uzupełnić, korzystając z apteki internetowej - Apteline.
Ataki migreny nie zawsze są nagłe. W wielu przypadkach poprzedza je pojawienie się tzw. aury migrenowej. Zjawisko to manifestuje się nieprawidłowym widzeniem, takimi jak mroczki przed oczami, błyski, lub poprzez symptomy neurologiczne polegające na zaburzeniach czucia po jednej stronie ciała. Tuż po nich pojawia się silny, pulsujący ból głowy, który bardzo często uniemożliwia nawet otworzenie oczu. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia świadomości, równowagi i krótkotrwałe omdlenia. Osoby z migreną są też nadwrażliwe na światło i hałas.
Przyczyna migreny jest nieznana. Jedynie spekuluje się, że za ataki są odpowiedzialne czynniki zewnętrzne, np. zmiana pogody, brak snu, niektóre leki i pokarmy.
Diagnostyka migreny opiera się głównie na wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem. Leczenie polega na farmakoterapii. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe na bazie sporyszu oraz tryptanów, które łagodzą dolegliwości i umożliwiają normalne funkcjonowanie.
Leki przeciwbólowe stosowane przy migrenie bez recepty
Najczęściej stosowane w łagodzeniu bólów migrenowych preparaty to leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykorzystuje je się nie tylko do łagodzenia dolegliwości bólowych związanych z migreną, ale również przy przeziębieniu, wysokiej gorączce i bólach kostno-stawowych. Do najczęściej stosowanych należą:
- kwas acetylosalicylowy;
- paracetamol;
- naproksen;
- ibuprofen;
- diklofenak;
- ketoprofen.
Leki występują w postaci tabletek do połykania, tabletek musujących, czopków lub saszetek do rozpuszczania. Niektóre substancje czynne, np. kwas acetylosalicylowy albo paracetamol, są łączone z kofeiną w celu wzmocnienia działania przeciwbólowego. Substancje czynne tych leków występują pod różnymi nazwami, dlatego trzeba czytać ulotkę przed zakupem, aby upewnić się, czy nie stosuje się tych samych leków jednocześnie.
Leki przeciwmigrenowe na receptę
Receptę na leki przeciwmigrenowe może wystawić każdy lekarz. Są to pochodne sporyszu lub tryptany. Preparaty można kupić w postaci wziewnej, tabletek do połykania, czopków albo ampułek do iniekcji
Swojego czasu pochodne sporyszu, takie jak ergotamina, traktowano jako najlepsze w doraźnym leczeniu bólów migrenowych. Ich długotrwałe stosowanie prowadziło jednak do wielu skutków ubocznych, dlatego zrezygnowano z nich na rzecz tryptanów. Pochodne sporyszu można stosować jedynie kilka razy w miesiącu.
Tryptany to obecnie najpopularniejsze środki przeciwmigrenowe. Nie tylko łagodzą bóle migrenowe, ale i zapobiegają wystąpieniu innych dolegliwości, tj. nudności, wymiotów czy światłowstrętu. Substancje czynne, tj. sumatryptan, zolmitryptan, eletryptan, są na ogół dobrze tolerowane i mają mało skutków ubocznych. Ich wadą jest dość wysoka cena. Kilka tabletek to koszt około 50 zł.
Materiał zewnętrzny