Jak sprawdzić lub ukryć adres IP?

Jak sprawdzić lub ukryć adres IP?

Adres IP to adres identyfikujący każdego z nas w sieci. Warto znać sposoby zarówno na sprawdzenie wewnętrznego, jak i zewnętrznego adresu IP komputera, a także na jego ukrycie.

Każdy komputer ma swój własny unikalny adres IP, czyli identyfikator w cyfrowej przestrzeni, dzięki któremu można połączyć dany komputer z Internetem. To właśnie ono jest środkiem, za pomocą którego można komunikować się z innymi urządzeniami w sieci. Wiesz, jak sprawdzić adres IP Twojego urządzenia?

To nie wszystko - w zasadzie każde urządzenia ma dwa adresy. Czym są wewnętrzne oraz zewnętrzne adresy IP, jak je znaleźć, jak sprawdzić adres karty sieciowej? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku!

Wewnętrzny adres IP

Warto wiedzieć, czym jest i jak sprawdzić IP. Zewnętrzny (internetowy) adres widzą inni użytkownicy sieci, a wewnętrzny (sieciowy) jedynie użytkownik danego komputera. IP wewnętrzne to identyfikator przydzielany przez router wykorzystywany jedynie w obrębie naszej domowej sieci Wi-Fi albo lokalnej. Osoba spoza ten konkretnej sieci nie mają możliwości połączyć się z Internetem, gdyż nie skorzystają z niej.

Aby sprawdzić adres wewnętrzny, uruchamiamy wiersz poleceń (Windows + R), a następnie wpisujemy w okienku „cmd”, a w wierszu poleceń podajemy komendę „IP config”. Otrzymamy zestaw danych na czarnym tle - za sieci wewnętrzne odpowiadają wiersze „Ethernet” (połączenie kablowe) lub „Wireless” (sieci bezprzewodowe). IP znajduje się zaś pod hasłem „IPv4 Address”. Warto zapamiętać także IP naszego routera, które kryje się pod określeniem „Default Gateway”.

Zewnętrzny adres IP

Zewnętrzny adres IP umożliwia identyfikować się poza lokalną siecią, czyli na zewnątrz. To ciąg cyfr będący unikalnym adresem, który - zależnie od dostawcy Internetu - może być stały albo zmienny. To właśnie on identyfikuje nas, gdy korzystamy z przeglądarki i wchodzimy na wybrane strony www. Jego sprawdzenie jest banalnie proste - wystarczy wejść na stronę internetową typu „jakiemamip.pl”, „checkip.com”itd.  albo w ustawienia routera.

Jak ukryć adres IP?

Wiesz już, jak sprawdzić IP, ale są sytuacje, w których chcemy go ukryć. Jak to zrobić? Można wyróżnić kilka skutecznych sposobów na pozostanie anonimowym. Warto je wypróbować, jeśli chcesz unikać spamu, reklam i innych zbędnych ingerencji w Twoją prywatność. Prosta i niezawodna metoda na ukrycie adresu IP, to wybór płatnej usługi VPN. Wybór dobrego dostawcy VPN zapewnia anonimowość, pełną prywatność, a także korzystanie z szybkiego i bezpiecznego połączenia prywatnego.

Serwery proxy, bramy, korzystanie z przeglądarki Tor lub różnych aplikacji to kolejne sposoby. Tor powstał na potrzeby armii amerykańskiej armii, a jego zadanie polega na rozpraszaniu szyfrowanych danych wykorzystywanych do komunikacji, aby przechwycenie jakiejkolwiek części informacji uniemożliwiło jej pełne zrozumienie. Połączenie przeglądarki internetowej z modułem Tor to aplikacja OperaTor, co pomoże podnieść poziom prywatności w sieci.

Są też inne bezpłatne i komercyjne aplikacje potrafiące ukrywać IP - m.in. Hide IP, Internet Anonym VPN oparty na połączeniu VPN (Wirtualnej Prywatnej Sieci) i szyfrowania danych przy użyciu protokołu SSL czy też NotMyIP. Dużą popularność mają też bramy proxy - wkleja się adres strony, którą chce się uruchomić, ukrywając swoje IP.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl