Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

Aranżacja małej łazienki należy do największych wyzwań podczas urządzania domu lub mieszkania. Od zastosowania odpowiednich materiałów i rozwiązań będzie zależał komfort codziennego korzystania z tego pomieszczenia. Jak urządzić łazienkę, by była wygodna i efektowna?

Kluczowa kwestia przy urządzaniu łazienki – odpowiednie rozplanowanie mebli i sprzętów

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy aranżowaniu łazienki jest kiepskie rozplanowanie przestrzeni i złe usytuowanie poszczególnych mebli i urządzeń, co skutkuje brakiem ergonomii i komfortu w codziennym użytkowaniu łazienki. By uniknąć podobnych komplikacji, warto bardzo dokładnie zwymiarować łazienkę i wziąć pod uwagę wszelkie zakamarki, rozmieszczenie gniazdek, przyłączy, odpływów i tym podobnych elementów, które będą miały wpływ na urządzenie przestrzeni.

Kompaktowe rozwiązania do małej łazienki

Jeśli przestrzeń naszej łazienki nie jest zbyt duża, nie oznacza to, że musimy rezygnować z poszczególnych elementów jej wyposażenia, ale warto rozejrzeć się za rozwiązaniami o kompaktowych wymiarach. Zamiast oddzielnej pralki i suszarki można przecież wybrać pralko-suszarkę. Pralko suszarka to rozwiązanie dwa w jednym, które zajmuje tyle miejsca, co przeciętnej wielkości pralka, a ma znacznie wyższą funkcjonalność.

Innym przykładem kompaktowych rozwiązań do małej łazienki jest muszla WC z funkcją bidetu. Funkcja ta może być elementem samej muszli, ale można również kupić specjalne deski sedesowe, które montuje się na zwykłej muszli WC, a do których doprowadza się wodę, przez co mogą one zaoferować funkcje zbliżone do bidetu.

Najpopularniejszym z kompaktowych rozwiązań do małych łazienek pozostaje jednak płytki, niewielki model pralki. Pralka Electrolux może mieć głębokość zaledwie czterdziestu centymetrów, a to na tyle niewiele, że zmieści się w większości małych łazienek.

Jasne kolory, kontrast i dobre oświetlenie

Pomieszczenia, które są niewielkie, wydają się jeszcze mniejsze i ciasne, jeśli zastosuje się w nich ciemne, przytłaczające barwy i słabe oświetlenie. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu łazienki, warto postawić na jasne kolory (na przykład jasne płytki na ścianach i sufit pomalowany na biało), duże lustro oraz mocne oświetlenie. Taki zabieg spowoduje, że przestrzeń łazienkowa wyda się nieco większa, lżejsza i bardziej przyjemna w odbiorze.

Pralka pod łazienkowym blatem

Nawet pralki wolnostojące można (przy zachowaniu odpowiedniego odstępu) usytuować pod łazienkowym blatem. W sprzedaży są również modele do zabudowy, ale wiele osób wybiera pralko suszarkę lub pralkę o konkretnych funkcjach i trudno byłoby znaleźć takie rozwiązania wśród urządzeń do całkowitej zabudowy. Alternatywą jest właśnie zawieszenie lub wykonanie solidnego blatu łazienkowego (może być przykręcony do ściany lub wspierać się na krańcach na szafkach lub podporach) i wsunięcie pod spód pralki. Warto tylko upewnić się, że urządzenie jest dobrze wypoziomowane i nie będzie uderzać o blat podczas wirowania. Pralka Electrolux lub modele innych znanych marek sprawdzą się w tym wypadku bardzo dobrze z uwagi na fakt, że są stabilniejsze i lepiej wykonane od wielu tańszych propozycji.

Wieszaki na drzwiach zamiast na ścianie

W wielu aranżacjach łazienkowych można spotkać się z designerskimi wieszakami ściennymi na ręczniki, szlafroki i odzież. To bardzo fajne rozwiązanie, które jest wygodne i ładne, ale zupełnie nie sprawdza się w wielu małych łazienkach, gdyż zajmuje obszar ścienny, przy którym można przecież postawić szafkę, pralko suszarkę czy mały kosz na śmieci.

Alternatywą dla wieszaków ściennych są wieszaki do zawieszenia na drzwiach. Do ich montażu nie są potrzebne narzędzia, gdyż wieszaki zawiesza się bez konieczności nawiercania drzwi. Wieszaki tego typu pomieszczą ręczniki domowników, a przy tym nie zajmą tej przestrzeni, która mogłaby być wykorzystana w bardziej ergonomiczny sposób.

Szafki ścienne, narożne i wnękowe

Małe przestrzenie wymagają sprytnych rozwiązań. W niewielkich łazienkach doskonale sprawdzają się szafki ścienne z lustrzanymi frontami, którymi można zastąpić lustro ścienne, a które kryją za drzwiczkami płytkie półeczki (idealne na przechowywanie podręcznych kosmetyków).

W małych łazienkach warto zagospodarować wszelkie wnęki i pomyśleć o ewentualnych pawlaczach, które, będąc wysoko pod sufitem, w żaden sposób nie zawadzą w codziennym użytkowaniu łazienki, a można w nich zmieścić kosmetyczne zapasy oraz rzadziej używane akcesoria łazienkowe.

Aranżacja małej łazienki to dość trudne zadanie i wyzwanie, któremu można sprostać, o ile sięgniemy po rozwiązania wielofunkcyjne (jak pralko suszarka), kompaktowe (jak płytka pralka Electrolux) i sprawdzone na niewielkich przestrzeniach. Jeśli domowe warunki na to pozwalają, warto rozważyć przeniesienie części funkcji łazienkowych poza łazienkę – na przykład pralka lub pralko suszarka może przecież zostać usytuowana w pomieszczeniu gospodarczym lub spiżarni, co pozwoli zaoszczędzić mnóstwo miejsca w niewielkiej łazience.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl

Warto zobaczyć