Jak usunąć brzydkie zapachy z samochodu?
Wnętrze pojazdu czasem zamiast zapraszać, może odstraszać. Zapach stęchlizny, pleśni czy wilgoci jest nie tylko nieprzyjemny, ale może być również szkodliwy dla zdrowia (na przykład układu oddechowego). Mamy nadzieję, że nie doświadczyłeś żadnej z tych "atrakcji" będąc w swoim wozie. Jeśli zmagasz się z problemem pozbycia się uporczywych zapachów w swoim samochodzie, mamy kilka pomocnych wskazówek.
Skąd bierze się brzydki zapach w Twoim samochodzie?
Przykry zapach może być spowodowany zatkanym filtrem w kabinie, zabrudzonym systemem klimatyzacji lub wentylacji albo wilgotnością wnętrza. Inne oczywiste przyczyny to posiadanie kotów lub psów w pojeździe, palenie papierosów i jedzenie żywności o silnym zapachu.
Sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu w samochodzie
Odświeżacze powietrza, czy to w formie zawieszki, puszki czy tak popularnych ostatnio atomizerów, tylko maskują problem. Nawet najbardziej intensywne perfumy samochodowe nie rozwiążą problemu, jeśli nie zostanie wyeliminowana przyczyna. Co może pomóc? Oto cztery skuteczne sposoby na wyeliminowanie brzydkich zapachów w samochodzie.
1. Neutralizator zapachów do samochodu
Neutralizator zapachów do samochodu w sprayu to szybki sposób na wyeliminowanie brzydkich zapachów z samochodu. Można je stosować do usuwania np. zapachów naszych zwierząt domowych, potu czy dymu tytoniowego. Neutralizator zapachów nie sprawdza się w przypadku brzydkich zapachów, które są spowodowane brudnym układem klimatyzacji, wilgocią lub zatkanym filtrem.
W składzie neutralizatorów zapachów dostępnych na rynku często można znaleźć nanocząsteczki srebra. Cząsteczki te całkowicie niszczą bakterie, które powodują brzydkie zapachy.
Sprawdź: Ranking neutralizatorów zapachów - https://autokosmetykaranking.pl/kosmetyki-samochodowe-rankingi/ranking-neutralizatory-zapachu/qtk_blrf
2. Wymień filtr kabinowy
Zatkania filtra kabinowego (przeciwpyłowego) mogą powodować brzydkie zapachy i parowanie na szybach samochodu. Oczyszcza on powietrze, które jest pobierane z zewnątrz i wdmuchiwane do samochodu. Filtry, które są zatkane lub brudne, uniemożliwiają obieg świeżego, czystego powietrza. Powoduje to, że stare, nieświeże powietrze pozostaje w kabinie. Filtr ten należy wymieniać co 15-20000 kilometrów lub raz w roku kalendarzowym.
Filtr kabinowy jest istotnym elementem wpływającym na jakość powietrza w samochodzie. Tani, papierowy filtr nie będzie w stanie skutecznie oczyścić powietrza. Warto zakupić model z warstwą węgla aktywnego.
3. Czyszczenie klimatyzacji i ozonowanie wnętrza
Najlepiej najpierw zaprowadzić samochód do serwisu klimatyzacji, gdzie zostanie on oczyszczony, odgrzybiony, a następnie będzie można usunąć brzydki zapach. Serwisy klimatyzacji oferują usługę ozonowania wnętrza. Ozonowanie może usunąć nie tylko brzydkie zapachy, ale także pleśń, roztocza i alergeny.
4. Pranie dywanów i wykładzin
Siedzenia i dywany w naszych samochodach również mogą być przyczyną nieprzyjemnych zapachów. Siedzenia mogą gromadzić brud i wchłaniać wilgoć z atmosfery. Zapach zwierzęcia pozostanie również na siedzeniach, jeśli będziemy je przewozić w samochodzie. Rozwiązaniem jest wykonanie dokładnego czyszczenia wnętrza, zwłaszcza prania ekstrakcyjnego, w tym dywanów i podsufitki.