Jak zlokalizować zagubiony telefon? Czy to w ogóle możliwe?
Smartfon – wynalazek naszych czasów
Niemal każdy z nas ma swój własny telefon komórkowy. Na rynku dominują oczywiście smartfony, które już dawno przestały jedynie rolę w komunikacji. Dziś w kieszeni mamy prawdziwy komputer, apart fotograficzny, przeglądarkę internetową, czytnik książek, odtwarzacz muzyki i przenośne centrum rozrywki. Wszystkie te funkcjonalności zamknięte są w niewielkiej obudowie, a wartość całości nierzadko sięga nawet kilku tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że staramy się na różne sposoby zabezpieczyć nasz sprzęt przed uszkodzeniem – inwestujemy w obudowy, szkła hartowane i folie ochronne. Coraz popularniejsze są też ubezpieczenia sprzętu – okazują się one niezwykle pomocne w skrajnych sytuacjach. Drogi sprzęt jest bowiem dość podatny na uszkodzenia i stanowi łakomy kąsek dla złodziei.
Jak Polacy tracą swoje telefony?
Duża część osób traci swoje telefony w najmniej oczekiwanym momencie – Polacy nie są tutaj wyjątkiem. Najczęściej ulegają one uszkodzeniu – niemal każdy użytkownik smartfona przeżył choć raz pęknięcie ekranu czy połamanie obudowy. Czasem jednak utrata telefonu jest nieco bardziej dramatyczna. Wyobraźmy sobie sytuację, w której jedziemy tramwajem i chcemy sprawdzić najnowsze statusy znajomych na Facebooku. Dotykamy kieszeni ale nie wyczuwamy w niej naszego smartfona. Ogarnia nas panika i chaotycznie sprawdzamy wszystkie miejsca, w których może znajdować się telefon. Ostatecznie go nie znajdujemy i dociera do nas, że sprzęt prawdopodobnie został skradziony lub zgubiony. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że znalazca lub złodziej uzyska dostęp do naszych kontaktów, social mediów, zdjęć, wiadomości prywatnych, a w najgorszym wypadku nawet do konta bankowego. Należy więc możliwie szybko zmienić hasła, zgłosić sprawę bankowi i policji. Zagubiony telefon możemy też spróbować namierzyć dzięki aplikacjom.
Czy namierzenie zgubionego telefonu jest możliwe?
Namierzanie zgubionego telefonu to wbrew pozorom dość powszechna praktyka. Niewiele osób wie, że pozwala na to nawet same Google. Wystarczy, że telefon ma dostęp do internetu i włączoną lokalizację. Jeśli urządzenie jest zsynchronizowane z naszym kontem, możemy je namierzyć i określić jego położenie. Taki telefon możemy zablokować lub zgłosić. Inną opcją jest korzystanie z aplikacji zewnętrznych, które także oferują podobne rozwiązania. Wiele z nich opiera się na zasadach podobnych do usługi Google. Jedną z ciekawszych alternatyw znajdziecie tutaj. Warto rozważyć zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, która w nagłych wypadkach pomoże nam zlokalizować nasz zgubiony sprzęt. Pamiętajmy jednak, że nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe i czasem z bólem serca będziemy musieli spisać nasz telefon na straty.