Jaka łazienka na poddaszu?

Jaka łazienka na poddaszu?

Dzięki adaptacji poddasza do celów mieszkalnych zyskujemy niezwykle klimatyczną przestrzeń, która daje nam szerokie możliwości aranżacyjne. Urządzając wnętrza ze skosami, najwięcej trudności możemy mieć z łazienką. Jak pomieszczenie to powinno wyglądać?

Jakie meble do łazienki?

Umeblowanie to niezwykle ważny element wyposażenia łazienki. Ułatwia bowiem przechowywanie kosmetyków, środków czystości, przyborów higienicznych, ręczników oraz innych akcesoriów łazienkowych, które czynią to wnętrze funkcjonalnym i dostosowanym do potrzeb domowników. Co więcej, odpowiednio dobrane meble:

  • porządkują przestrzeń,
  • ułatwiają utrzymanie pomieszczenia w czystości,
  • pozwalają optycznie zwiększyć przestrzeń – pod warunkiem że są białe i stoją na wysokich nóżkach lub są podwieszane na ścianie,
  • determinują wystrój łazienki.

Względy te sprawiają, że warto poświęcić nieco więcej czasu ich optymalnemu doborowi. Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

  1. Materiał. Coraz popularniejszą opcją stają się drewniane meble w łazience, zwłaszcza tej ulokowanej na poddaszu. Doskonale bowiem komponują się z odsłoniętymi drewnianymi elementami więźby dachowej.

Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, koniecznie zadbajmy o to, aby drewno zostało zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wilgoci i podwyższonej temperatury. W przeciwnym razie szybko ulegnie zniszczeniu. Warstwą ochronną powinny być pokryte także meble wykonane z innych materiałów.

  1. Rozmiar. Skosy, choć dodają wnętrzu uroku, stanowią utrudnienie we swobodnej aranżacji pomieszczenia. Możemy jednak je zabudować szafkami, w ten sposób zyskując cenną przestrzeń. W tym wypadku należy odpowiednio dopasować wysokość umeblowania do wysokości ściany kolankowej lub zamówić meble na wymiar, dzięki czemu optymalnie wykorzystamy dostępny metraż. Meble powinny być również dopasowane rozmiarowo do armatury.
  1. Wygląd. Umeblowanie powinno odpowiadać stylowi, w jakim zamierzamy urządzić łazienkę. Może być matowe lub wykończone na wysoki połysk, może imitować naturalne materiały lub mieć intensywny kolor, może stać na wysokich nóżkach, być wyposażone w kółka lub wisieć na ścianie. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Jaka kabina prysznicowa w łazience na poddaszu?

Urządzając łazienkę na poddaszu, musimy mieć na uwadze to, że raz ustawionej ceramiki, wanny czy też kabiny prysznicowej nie da się przestawić bez generalnego remontu pomieszczenia. Aspekt ten należy koniecznie wziąć pod uwagę podczas aranżacji wnętrza, odpowiednio rozmieszczając elementy wyposażenia wnętrza i dbając o ich optymalne wymiary.

Kabinę prysznicową jak najbardziej możemy ustawić w łazience na poddaszu. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, wymaga ona wysokiej przestrzeni. Chociaż na rynku działają firmy, które oferują możliwość zamówienia tego elementu wyposażenia na wymiar, dzięki czemu możemy umieścić go nawet pod dużym skosem, zwykle kabinę prysznicową lokuje się jak najdalej od ściany kolankowej. Najczęściej montowana jest ona w pobliżu drzwi do łazienki, gdyż ściana ma tam 2,10 m, co pozwala na komfortowe korzystanie z prysznica przez osoby wysokie.

Jeżeli chcemy, aby brodzik kabiny prysznicowej (jak i sama kabina prysznicowa) zajmował jak najmniej przestrzeni, wówczas warto się zdecydować na półokrągły model narożny. Nie bez znaczenia są również wymiary tych elementów. Najmniejsze produkty osiągają wielkość 80x80 cm. Wygodniejszym rozwiązaniem będą jednak modele o wymiarach 90x90 cm.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl

Warto zobaczyć