Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Klucz dynamometryczny to podstawowe narzędzie, które powinno znaleźć się w każdym warsztacie. Może być używany na budowie lub w produkcji. Za jego pomocą można odkręcać i przykręcać wszystkie połączenia gwintowe. Klucz dynamometryczny może być również używany do regulacji siły dokręcania. Technicznie siła ta nazywana jest momentem obrotowym. Jest to ważne w odniesieniu do świec żarowych, ponieważ eliminuje ryzyko zbyt mocnego dokręcenia śruby lub nakrętki. Operatorzy mają również tę zaletę, że producenci samochodów podają w swoich specyfikacjach wyposażenia wartości momentu obrotowego niezbędne do dokręcenia danego elementu. Ułatwia to pracę.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ręcznych kluczy dynamometrycznych. Choć wszystkie mają ten sam sprawdzony mechanizm, warto zwrócić uwagę na kilka z nich.

Sprawdź także: Jak używać klucza dynamometrycznego? - czytaj więcej na https://rozruszniki-alternatory.pl/narzedzia-specjalistyczne/dlaczego-warto-uzywac-klucza-dynamometrycznego/jfje_cqfl

Klucz dynamometryczny - elektroniczny

Tego typu klucze z biegiem lat zyskują coraz większą popularność ze względu na łatwość obsługi, co przekłada się na większy komfort pracy. Ekran LCD wyświetla aktualne ustawienia klucza i pozwala na szybką konfigurację. Tensometr przymocowany do prętów skrętnych mierzy naprężenie. Klucz cofa zapadki lub wydaje sygnał dźwiękowy, gdy napięcie przekroczy ustalony limit. Ten typ klucza może osiągnąć dokładność od 0,5% do 4,4%.

Klucze dynamometryczne z grzechotką

Jest to najbardziej rozpowszechniony typ klucza, który można znaleźć w zakresie od 20 do 200 Nm. Zasada działania tego klucza jest prosta, ale niezwykle pomysłowa. Klucz posiada sprężynę, która dopasowuje się do ustawionego momentu obrotowego oraz specjalną grzechotkę, która "blokuje" go po przekroczeniu momentu obrotowego - wtedy właśnie słychać charakterystyczny dźwięk "kliknięcia".

Klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny z wskaźnikiem

Najbardziej podstawowym i klasycznym typem klucza dynamometrycznego jest klucz dźwigniowy. Na rękojeści klucza znajduje się specjalna wskazówka oraz skala, która pokazuje wartości momentu obrotowego. Wskazówka blokuje klucz po osiągnięciu zadanego napięcia i uniemożliwia dalsze dokręcanie.

Klucz dynamometryczny - nastawny

Klucz ten jest połączeniem tradycyjnego klucza nastawnego i dynamometrycznego. Klucz ten łączy w sobie wszechstronność klucza nastawnego z precyzją klucza grzechotkowego. Ten poręczny klucz pneumatyczny jest wykonany z wytrzymałego aluminium.

Który klucz wybrać?

Istnieje wiele opcji cenowych dla wszystkich tych typów kluczy. Przed zakupem powinieneś dokładnie zastanowić się, do czego będziesz go używać. Narzędzia za kilka złotych z ograniczonym zakresem są dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz go do szybkich napraw lub do użytku domowego.

Profesjonalne warsztaty mają inną sytuację, zwłaszcza jeśli posiadają szeroką gamę pojazdów. Nowe samochody posiadają specjalistyczne połączenia gwintowe, które wymagają nie tylko wykwalifikowanego fachowca z dużym wyczuciem, ale również precyzyjnego klucza dynamometrycznego. Tutaj rozpiętość cenowa może być dość duża, a specjalistyczne narzędzia kosztują kilka tysięcy złotych.

Nie zawsze jednak najdroższe narzędzie ma najlepszą jakość. Ważne jest, aby sprecyzować swoje potrzeby.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl