Już co trzeci podróżujący samolotem wyjeżdża dwa razy w roku

Już co trzeci podróżujący samolotem wyjeżdża dwa razy w roku

Największy odsetek Polaków, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy latali samolotem, podróżuje w ten sposób raz do roku (40%). Niewiele mniej osób, bo aż 36% deklaruje wyjazdy już dwa razy do roku – wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Portu Lotniczego Lublin. Co więcej, podróżowanie wciąga. Aż 93% Polaków korzystających z samolotów, planuje kolejną wyprawę w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Eksperci Portu Lotniczego Lubin wskazują, że wzrost zainteresowania podróżami to m.in. efekt większej dostępności tanich bezpośrednich połączeń do wielu europejskich miast, które nadal cieszą się największą popularnością.

- Polski rynek lotniczy może pochwalić się dużą dynamiką wzrostu. Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego liczba pasażerów na polskich lotniskach w 2030 roku niemal się podwoi i będzie wynosić aż 60 mln. Duży potencjał tego rynku powoduje, że Polska jest atrakcyjna dla przewoźników. To wpływa na rozszerzenie i różnorodność oferty, która zachęca podróżujących. Widać to również w wynikach naszego lotniska. W tym roku planujemy przekroczyć liczbę 400 tys. pasażerów – mówi Krzysztof Wójtowicz, Prezes Portu Lotniczego Lublin.

Podróżowanie już nie tylko palcem po mapie

Polacy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy podróżowali samolotem, najczęściej robili to raz w roku – deklaruje tak 40% respondentów. Niewiele mniej, bo 36% wyjeżdża dwa razy w ciągu roku, a co dziesiąty podróżujący korzysta z samolotu co najmniej trzy razy w roku. Nieco mniej osób podróżuje częściej – tylko 7% wyjeżdża cztery razy w ciągu roku, 1% pięć razy, a 5% więcej niż pięciokrotnie. Co ciekawe, największy odsetek, bo aż 50% mieszkańców miejscowości do 20 tys. mieszkańców wyjeżdża dwa razy w ciągu roku. Natomiast mieszkańcy największych miast częściej niż inni wyjeżdżają 4 razy w ciągu roku – 11%.

Podróż samolotem

Wyjazdy głównie wypoczynkowe  

Aż 78% Polaków podróżujących samolotem wyjeżdża głównie w celach wypoczynkowych. Biznesowe wyjazdy jako dominujące deklaruje tylko 7% respondentów, a 13% osób wyjeżdża równie często służbowo, co na urlop. Alicja De Costres Sobolewska, Airport Strategy & Marketing „ASM” zwraca uwagę, że wyjazdy wypoczynkowe, które są tak popularne, stały się bardziej dostępne, ze względu na rozwój lotnisk lokalnych. - Jeszcze niedawno, chcąc polecieć gdzieś na wakacje, podróżujący musieli udać się np. do Warszawy. Natomiast już teraz nie ma takiej konieczności. Coraz więcej lokalnych lotnisk rozszerza swoją ofertę, proponując bezpośrednie loty do wielu lokalizacji, w tym również egzotycznych, co dodatkowo napędza rynek wyjazdów wakacyjnych – podsumowuje Alicja De Costres Sobolewska.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl

Warto zobaczyć