Kolagen na stawy i jego zbawienne działanie

Kolagen na stawy i jego zbawienne działanie

Kolagen jest białkiem, składnikiem tkanki łącznej i jednym z głównych budulców kości, stawów, chrząstek, a także skóry i ścięgien. Charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na rozciąganie. Występuje w kilku postaciach. Ze względu na miejsce występowania, wyróżnia się aż 8 typów tego białka. Kolagen w postaci zhydrolizowanej charakteryzuje pozytywny wpływ na stawy i może pomagać w regenerowaniu stawów u osób intensywnie trenujących. Dowiedz się, czym jest kolagen na stawy i jak działa.

Działanie kolagenu na stawy

Hydrolizowana forma kolagenu pozytywnie oraz łagodząco wpływa na osoby z osteoporozą i zapaleniem stawów. Z pewnością zmniejsza ból związany ze zmianami w chrząstce stawowej. Ponadto może zwiększać gęstość i mineralizację kości. Suplementy diety, które zawierają kolagen, dostarczają składników budujących strukturę stawową.

Szczególne wskazanie do stosowania mają osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka - zwłaszcza sportowcy, których stawy są obciążone poprzez podnoszenie ciężarów i zagrożone wytwarzaniem się zwyrodnień w chrząstce stawowej.

Bezproblemowe poruszanie się również jest możliwe głównie dzięki kolagenowi. Za jego pomocą produkowana jest odpowiednia ilość mazi stawowej, reguluje również elastyczność chrząstek, a co za tym idzie wspomaga proces bezbolesnego poruszania się, gwarantując kończynom pełen zakres ruchów. Maź stawowa pełni bowiem funkcję zmniejszającą tarcie, które jest spowodowane ruchami kończyn. To powoduje ból, często spotykany u osób w podeszłym wieku, ponieważ ilość kolagenu w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Czytaj więcej...

kolagen

Dodatkowe właściwości kolagenu

Kolagen jest jednym z najważniejszych składników organizmu, odpowiedzialnym za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. Dzięki niemu komórki w naszym organizmie bezustannie się odnawiają. Niestety z wiekiem zaczyna go brakować. Pojawiają się wówczas zmarszczki, cellulit, skóra staje się mało elastyczna i traci swoją jędrność. Niedobór białek kolagenu może również objawiać się osłabieniem włosów, ich wypadaniem czy nawet łysieniem. Dowiedz się więcej o właściwościach kolagenu

Czy kolagen zatrzyma proces starzenia?

Niestety są to nieuchronne procesy organizmu. U niektórych oczywiście poziom kolagenu będzie wyższy w porównaniu ze swoją grupą wiekowa. Jednak nie można tego naturalnego procesu zatrzymać. Można go jedynie nieco opóźnić lub zniwelować objawy, stosując różnego rodzaju maści, tabletki czy napoje. W sklepach możemy znaleźć różne produkty na bazie kolagenu oraz takie, które pobudzają jego wytwarzanie. Oczywiście systematyczne stosowanie kremu z zawartością czystego kolagenu pomoże odbudować skórę, jak i przywrócić jej jędrność. Jednak to nie wspomoże pracy stawów. Biorąc pod uwagę fakt, jaką dawkę musimy dostarczyć każdego dnia, żeby produkować odpowiednią ilość mazi stawowej, powinniśmy zjadać kilka olbrzymich tabletek. W sklepach internetowych można znaleźć kolagen w płynie, który działa w podobny sposób jak ten w kremach czy maściach. Dodatkowo ma on przyjemny smak i spożywanie go nie jest aż tak problemowe jak w przypadku tabletek.