Jak wybrać profesjonalne krzesło komputerowe?

Jak wybrać profesjonalne krzesło komputerowe?

Pracujesz każdego dnia co najmniej przez 8 godzin w pozycji siedzącej przy komputerze? Bądź zatem świadomy tego, że konsekwencją długotrwałej pracy siedzącej mogą być wady i dolegliwości bólowe kręgosłupa, łydek, stóp, karku oraz pozostałych części naszego ciała. Badania naukowe dowodzą również, że siedząca praca biurowa zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz choroby serca. Możesz na szczęście przynajmniej w pewnym stopniu uniknąć uczucia dyskomfortu oraz ryzyka problemów zdrowotnych. Sporo zależy od tego, jakie krzesło komputerowe wykorzystujesz do pracy. Dowiedz się zatem w jaki sposób należy je wybrać.

Ergonomiczne krzesło biurowe

Pierwszą kwestią jaką należy wziąć pod uwagę przy zakupie krzesła biurowego jest jego ergonomia. Niestety w dalszym ciągu ogromna część z nas kieruje się ceną, wybierając tanie fotele z promocji. Konsekwencje takiej decyzji mogą być niestety opłakane. Aby ich uniknąć, zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby krzesło posiadało wypuklenie w części lędźwiowej kręgosłupa. To właśnie w tym miejscu kręgosłup jest najbardziej obciążony w trakcie wielogodzinnej pracy biurowej. Najwyższej klasy fotele pozwalają na regulację elementu lędźwiowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie optymalnie dostosować jego położenie do kształtu własnego kręgosłupa.

Zobacz: oferta ergonomicznych krzeseł biurowych LOBOS

Krzesła biurowe obrotowe

Krzesło biurowe powinno następnie posiadać funkcję regulacji wysokości siedziska. Pozwala to dostosować pozycję ciała w trakcie pracy do swojego wzrostu. Warto pamiętać o tym, aby nogi w czasie siedzenia tworzyły kąt prosty względem podłoża. Wysokość oparcia powinna natomiast sięgać powyżej wysokości łopatek. Jeżeli jednak kupimy zbyt wysokie krzesło, wówczas sprawę może uratować zakup podnóżka. Dobrym wyjściem okaże się również wybór fotela z dodatkowym pierścieniem, dzięki któremu krzesło będzie mogło pełnić funkcję hokera. Chodzi o to, aby nogi w czasie siedzenia miały zapewniony właściwy przepływ krwi. W przeciwnym razie może nam dokuczać uczucie ciężkich nóg i wzrośnie ryzyko rozwinięcia się żylaków.

Na ergonomię pracy przy komputerze pozytywnie wpływa również możliwość manipulowania poziomem odchylenia oparcia. Generalna zasada jest taka, aby pracować w pozycji wyprostowanej, podczas gdy dolna część pleców styka się z oparciem. W trakcie przerw warto jednak nieco odchylić się do tyłu, co wpłynie odciążająco na kręgosłup. Pozostawanie przez wiele godzin w tej samej pozycji nie wróży niczego dobrego.

Zadbaj o to, aby podczas pracy biurowej możliwe było wykonywanie co pewien czas ruchów obrotowych z zaangażowaniem miednicy. W tym celu konieczne jest zaopatrzenie się w obrotowe krzesło komputerowe.

Zwróć uwagę na podłokietniki

Aby odciążyć kręgosłup oraz uniknąć tendencji do garbienia się, warto zawsze wybierać krzesła biurowe z odpowiednio zaprojektowanymi podłokietnikami. Ważne jest to, aby umożliwiały one swobodne oparcie łokci z zachowaniem kąta prostego. Dlatego warto postawić na fotel biurowy z regulowanymi podłokietnikami. Zwróć także uwagę na to, aby były one wykonane z miękkiego materiału, co zapewni wygodę podczas pracy i pozwoli uniknąć dolegliwości bólowych.

Wybierz krzesło z wentylowanym oparciem

Zwłaszcza w gorącej porze letniej ważne jest to, aby oparcie krzesła było wykonane z przewiewnego materiału oraz posiadało niewielkie otwory w postaci kratek. Dzięki temu zdołasz ograniczyć ryzyko efektu spoconych pleców w trakcie wielogodzinnej pracy. Optymalnie sprawdzi się także fotel biurowy obszyty naturalną skórą.

Sprawdź z czego powstał stelaż

O trwałości krzesła biurowego świadczy również jakość wykonania stelażu. Najbardziej wytrzymałe są oczywiście modele z metalowym stelażem – aluminiowym lub stalowym. W tanich fotelach komputerowych najczęściej mamy natomiast do czynienia z plastikowym stelażem, podatnym na pęknięcia pod wpływem ciężaru naszego ciała.

Postaw na piankowe wypełnienie siedziska

Siedzisko powinno być wypełnione miękkim materiałem, dzięki któremu zapewniony zostanie komfort podczas pracy przy komputerze. Optymalnie sprawdzi się pod tym względem wypełnienie piankowe.

Zrezygnuj z zakupu zbyt głębokiego krzesła

Tak zwane fotele prezesa to z całą pewnością nie najlepszy wybór, jeżeli zależy nam na zachowaniu wysokiej ergonomii pracy. Co z tego, że poczujemy się na chwilę wygodnie, jeżeli już po kilku godzinach będą nas boleć plecy i nie będziemy potrafili skupić się na wykonywanej pracy. Przyjmuje się, że w czasie siedzenia jedynie ¾ ud powinno znajdować się na siedzisku. Ergonomii sprzyja wybór krzesła posiadającego lekkie wygięcie siedzenia w kierunku podłogi.

Profesjonalne krzesło komputerowe

Krzesło komputerowe do biura powinno spełniać nie tylko funkcję praktyczną, lecz także pomagać w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Co z tego, że będziemy mieli nawet najbardziej wygodne krzesło, jeśli będzie ono wzbudzać śmieszność u naszych partnerów biznesowych czy klientów. Najbezpieczniejszą opcją jest bez wątpienia wybór klasycznego krzesła w kolorze czerni lub szarości. Zrezygnuj natomiast ze zbyt jaskrawych barw oraz kolorowych motywów. Takie krzesło będzie się nadawać jedynie do pokoju dziecka. Wzorem jest krzesło komputerowe ONE DELUXE dostępne na Lobos.pl.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl