LPG w butlach do wózków widłowych – co warto wiedzieć?

LPG w butlach do wózków widłowych – co warto wiedzieć?


Gaz w butlach kojarzy się najczęściej z zasilaniem kuchenek w gospodarstwach domowych. Tymczasem jest to produkt o znacznie szerszym zastosowaniu. Używa się go m.in. do wózków widłowych.

Jakie zalety mają wózki widłowe z napędem LPG?

Wózki widłowe na LPG w butlach są chętnie wykorzystywane do obsługi magazynów wielkopowierzchniowych. Dzieje się tak z kilku powodów. Odznaczają się wysokim udźwigiem i znakomitą wydajnością, a do tego kosztami eksploatacji niższymi w porównaniu np. ze sztaplarkami z napędem spalinowym, dieslem czy na benzynę. Kolejnymi ich atutami są łatwa obsługa i możliwość intensywnego użytkowania.

Czym wyróżniają się butle z LPG do wózków widłowych?

Na pierwszy rzut oka butle z LPG stosowane w wózkach widłowych przypominają butle domowe, ale mają nieco odmienną konstrukcją. Przede wszystkim gaz butlowy jest w nich pobierany  inaczej – wewnątrz butki umieszczona jest rurka sięgająca dna zbiornika. Dzięki temu butla opróżniana jest w stu procentach. Ułożona jest na wózku przeważnie w pozycji poziomej (w niektórych modelach wózków da się montować butle pionowo), ponieważ gaz podawany do silnika jest w fazie płynnej. Butle z LPG do wózków widłowych określane są również mianem butli syfonowych z uwagi na obecność elementu, jakim jest syfon. W butlach wysokiej klasy pochodzących od sprawdzonych dostawców znajdują się filtr i zawór do usuwania oleju, który pochodzi z pomp do napełniania butli gazem. Poza tym takie butle, np. od Amerigas, produkowane są ze specjalnej stali, na której nie gromadzi się osad, oraz wyposażone w ergonomiczne uchwyty ułatwiające wygodny transport. Najlepsi producenci przykładają ogromną wagę do kwestii związanych z bezpieczeństwem, dlatego też gaz, którym napełnia się butle, musi przejść testy jakości i odpowiadać pewnym normom gazowym, np. EN 589.

Butle z LPG do wózków widłowych mogą być wbudowane w pojazd lub umieszczane na zewnątrz. Standardowa ich pojemność wynosi 11 kg, ale w ofercie dostawców znajdują się także i większe zbiorniki.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl