Na czym polega wirtualizacja serwerów?

Na czym polega wirtualizacja serwerów?

Wirtualizacja jest niezwykle istotnym procesem polegającym na zastosowaniu abstrakcji zasobów w najróżniejszych aspektach rozwiązań informatycznych. Stosuje się ją w serwerach, aby bardziej efektywnie wykorzystać posiadane zasoby sprzętowe środowiska informatycznego.

Zastosowanie tej technologii umożliwia przede wszystkim działanie wielu aplikacji na kilku systemach operacyjnych, które są uruchomione jednocześnie na tym samym fizycznym serwerze z wykorzystaniem wolnej mocy. Pozwala to na pełne wykorzystanie mocy obliczeniowej oraz zasobowej serwerów. Zamiast kupować kolejne serwery fizyczne dla przedsiębiorstwa, firma może stawiać na serwerach kolejne maszyny wirtualne, a wciąż będzie uzyskiwać taki sam poziom wydajności oraz jakości pracy, jak w przypadku serwerów fizycznych. Wirtualizacja serwerów sprawia, że usługi dla biznesu są dostarczane bardzo szybko, a nowy system powstaje w krótkim czasie i od razu jest gotowy do pracy, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, gdy rynek zmienia się bardzo dynamicznie, a szybkość pracy jest doceniana. W poniższym artykule zapoznamy Państwa z wirtualizacją serwerów oraz przybliżymy rozwiązania VMware do wirtualizacji.

Czy wirtualizacja się opłaca?

Oszczędność jest prawdziwą cnotą, a poszukiwanie nowych sposobów na zaoszczędzenie jakiejś kwoty może okazać się naprawdę owocne – producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie kosztów eksploatacji rozwiązań sieciowych. Wirtualizacja serwerów umożliwia ich konsolidację, zapewnia także wysoką dostępność aplikacji. Nawet gdy nastąpi awaria serwera fizycznego, przedsiębiorstwo nadal będzie funkcjonować sprawnie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia strat finansowych. Z pewnością każdy administrator rozwiązań sieciowych wie, jak uciążliwe potrafią być awarie i jakie mogą przynieść skutki w przypadku zrealizowania się najbardziej pesymistycznego scenariusz. Jeśli jednak nastąpi jakakolwiek awaria, dzięki rozwiązaniom wirtualizacyjnym usunięcie jej będzie mniej kosztowne oraz znacznie sprawniejsze. Dodatkowym powodem zachęcającym oszczędnych klientów do zainwestowania w wirtualizację serwerów jest tworzenie wirtualnych maszyn na bieżąco, zgodnie z zapotrzebowaniem. Dzięki temu nie trzeba w zupełności martwić się tym, że jakaś aplikacja okaże się niepotrzebna i będzie zajmować przestrzeń na serwerze fizycznym. Wielofunkcyjność oraz kompleksowość rozwiązań służących do wirtualizacji serwerów zachęca coraz większe grono przedsiębiorców do korzystania z usług firm oferujących tego typu produkty. Przed zakupem usługi można ją przetestować - firmy umożliwiają taką opcję, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą samodzielnie przekonać się o wielu zaletach rozwiązań wirtualizacyjnych. Thomas it  jest autoryzowanym dystrybutorem profesjonalnych rozwiązań sieciowych i oferuje bardzo szeroki wachlarz produktów VMware do wirtualizacji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Wirtualizacja VMware – lider w oprogramowaniu

Jedną z pierwszych firm, które zajęły się tematem wirtualizacji i zaczęły tworzyć profesjonalne rozwiązania dla użytkowników profesjonalnych, była firma VMware. Jest to przedsiębiorstwo pochodzące z Kalifornii, które tworzy wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań usprawniających pracę firm. Wirtualizacja VMware cechuje się wysoką jakością, innowacyjnością, a także solidnością wykonania. Oprogramowanie VMware nie jest bardzo drogie, a zapewnia bezawaryjne, stabilnie działające środowisko pracy i umożliwia zmniejszenie kosztów eksploatacji rozwiązań w przedsiębiorstwie. Poniżej opiszemy kilka przykładowych produktów oferowanych przez VMware do wirtualizacji:

  • VMware Workstation – jest to kompleksowa, spójna platforma umożliwiająca stworzenie i uruchomienie kilkunastu wirtualnych maszyn na jednym fizycznym serwerze. Wszechstronne środowisko oprogramowania VMware Workstation pozwala na połączenie wielu systemów operacyjnych na jednej platformie – nie tylko Windowsa czy Linuxa, ale również Solaris i NetWare. Wirtualizacja VMware jest bardzo kompleksowa także dzięki możliwości podłączenia urządzeń peryferyjnych poprzez porty USB i COM. Wszystkie zasoby firmy mogą być wykorzystane, co zapewnia oszczędność i łatwość eksploatacji.
  • VMware vCenter – jest to bardzo nowoczesna platforma, która charakteryzuje się przede wszystkim kompleksowością, skalowalnością i scentralizowaniem. Zarządzanie środowiskiem wirtualnym przy użyciu tej platformy jest bardzo wygodne i sprawne; klient może sterować infrastrukturą oraz wirtualizacją na każdym poziomie (maszyny wirtualne i serwery fizyczne znajdujące się w centrum danych). Dzięki zastosowaniu otwartej architektury VMware vCenter z łatwością integruje się z innymi aplikacjami i jest bardzo proste w konfiguracji.
  • VMware vSphere – jest to najlepsze rozwiązanie profesjonalne, które stanowi bazę dla wszelakich aplikacji chmurowych i biznesowych. Produkt ten z pewnością znajdzie zastosowanie w bardzo wielu firmach (także tych nieco mniejszych). Klient może zdecydować się na jeden z trzech pakietów - Essentials, Enterprise i Standard. Różnią się one zawartością, VMware vSphere Enterprise oraz Standard to raczej rozwiązania dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują najwyższej jakości usług. Mniej zaawansowany pakiet Essentials idealnie sprawdzi się w mniejszych firmach, ponieważ gwarantuje on możliwość zainstalowania platformy VMware vSphere na trzech urządzeniach fizycznych o maksymalnie dwóch jednostkach CPU. Thomas it pozwala na zakup tych rozwiązań w wersji komercyjnej oraz akademickiej, w wielu różnorodnych konfiguracjach.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl