Najczęstsze przyczyny bólu stawów
Ból stawów to dolegliwość, która może dotknąć każdego i utrudnić codzienne funkcjonowanie, pracę i rekreację. Jakie mogą przyczyny bólu stawów? Jak sobie z nim radzić? Kiedy należy udać się do specjalisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Urazy
W trakcie intensywnej pracy fizycznej lub wykonywania forsownych ćwiczeń dochodzi do przeciążenia struktur budujących staw takich jak więzadła, ścięgna czy torebki stawowe. Może też dojść do urazu stawu. Taki stan objawia się bólem. Zazwyczaj wystarczy kilka dni odpoczynku oraz przyjmowanie doustnych leków NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które wykazują nie tylko działanie przeciwbólowe, ale i przeciwzapalne (np. lek zawierający deksketoprofen). Można też stosować zimne okłady. Niekiedy kontuzja stawu prowadzi do uszkodzenia mięśni i kości. Jest to uraz wymagający konsultacji lekarskiej.
Aby wystrzegać się urazów stawów warto dbać o prawidłową technikę wykonywania wszelkich ćwiczeń. Niezwykle istotna jest także porządna rozgrzewka przed każdym treningiem. Jeżeli wykonujemy ćwiczenia siłowe, musimy dobrze je rozplanować w tygodniowym grafiku, tak aby dać organizmowi czas na niezbędną regenerację. W przypadku nawracających problemów ze stawami warto skorzystać z pomocy fizjoterapeutów lub doświadczonych trenerów, w celu wyeliminowania ewentualnych błędów oraz dobrania programu ćwiczeń do swoich potrzeb i możliwości.
Układowe choroby tkanki łącznej
W obrębie tej dosyć szerokiej grupy schorzeń wymienić możemy m.in. toczeń rumieniowaty układowy, chorobę Stilla, twardzinę układową czy polimialgię reumatyczną. Wymienione choroby mają charakter przewlekły i dotykają także innych narządów, np. skóry, nerek czy serca. Należy je diagnozować, kontrolować i leczyć, gdyż zostawione same sobie znacznie obniżają samopoczucie, sprawność fizyczną i ogólny dobrostan, a także stanowią poważne zagrożenie zdrowia i życia.
Kiedy ból stawów wymaga wizyty u lekarza?
Jest kilka objawów alarmowych, które powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty. Zaliczamy do nich cechy stanu zapalnego - obrzęk, zaczerwienienie okolicy stawu i ocieplenie tkanek otaczających bolący staw. Niepojącym objawem jest także ograniczenie ruchomości. Trudność z ,,rozruszaniem się” po nocy, określana czasami jako sztywność poranna, także powinna skłonić Cię do konsultacji z lekarzem. Kolejna sytuacja wymagająca spotkania ze specjalistą to ból stawów, któremu towarzyszy gorączka, zmęczenie, chudnięcie, utrata apetytu czy bólu mięśniowe. Ból wybudzający w nocy to także symptom który powinien Cię zaalarmować.
Czy możemy zapobiegać bólom stawowym?
Nie mamy wpływu na przebieg wszystkich znanych chorób, jednak wielu stanom przebiegającym z bólem stawów możemy zapobiec. Kluczowe jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nadprogramowe kilogramy są obciążeniem dla stawów i mogą mieć negatywny wpływ na przebieg wielu schorzeń. Ważna jest regularna aktywność fizyczna - codzienne spacery, pływanie, jazda na rowerze czy nordic walking. Niezależnie od wieku warto się dbać o kondycję. Ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób stawów, ale także nadwagi, otyłości, nadciśnieniu, cukrzycy typu 2 oraz wielu nowotworom.
Materiał zewnętrzny