Najlepsze platformy do budowania stron www i blogów

Najlepsze platformy do budowania stron www i blogów

Wordpress, Joomla, Wix… Platform do prowadzenia blogów i budowania stron www są dziesiątki. Dzięki dużej konkurencji mamy nie tylko większy wybór, ale też płacimy coraz mniej lub w ogóle. Która z platform najlepiej nadaje się do prowadzenia bloga, sklepu internetowego lub strony firmowej?

Najpopularniejsze platformy blogowe

Platforma blogowa, na której publikujemy swoje treści obok innych blogerów, ma swoje zalety. Może się jednak zdarzyć, że będziemy chcieli mieć swoje miejsce w sieci na wyłączność. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu strony internetowej za pomocą jednego ze sprawdzonych narzędzi.

Wordpress.org to najpopularniejsza platforma do budowy stron internetowych na świecie. Ok. 28% witryn i serwisów sieci powstało na jej bazie. Wordpress daje nam kontrolę nad niemal każdym aspektem strony internetowej i można go używać w różnych branżach: blogach, sklepach internetowych, forach czy serwisach społecznościowych.

Istnieją tysiące gotowych layoutów graficznych dla platformy wordpress, które można wykorzystać przy budowie swojej strony. Decydując się na Wordpress, otrzymamy także ponad 50.000 darmowych pluginów, czyli mini-aplikacji do wykorzystania na stronie. Niestety, żeby w pełni wykorzystać potencjał Wordpressa, musimy posiadać wiedzę programistyczną.

Do największych konkurentów Wordpressa zaliczyć można platformy Joomla i Drupal. Panel zarządzania Joomli jest bardziej rozbudowany od Wordpressa i oferuje więcej opcji dla twórców stron. Przede wszystkim daje lepsze możliwości zarządzania dużymi serwisami. Jeśli więc planujemy stworzyć obszerną, wielomodułową stronę www, Joomla będzie lepszym wyborem niż Wordpress. Drupal to również dobra rekomendacja dla bardziej złożonych serwisów – jego dodatkową zaletą jest wysokie bezpieczeństwo danych, co może być szczególnie ważne dla stron firmowych i korporacyjnych.

Platformy blogowe w chmurach

Alternatywą dla tradycyjnych platform pokroju Wordpress są platformy do tworzenia stron www w chmurze. Korzystając z Weebly, Ezy Webs czy Wix możemy wybierać z setek profesjonalnie przygotowanych graficznych szablonów stron. Każdy z nich jest łatwo edytowalny – można go dowolnie zmieniać bez wiedzy programistycznej, za pomocą metody drag and drop (przeciągania elementów). Decydując się na rozwiązanie “w chmurze” otrzymujemy także usługi dodatkowe. Przykładowo,  w ramach darmowej wersji Wix otrzymujemy 500 MB przestrzeni hostingowej.  

Taki typ platformy ma także swoje minusy. Darmowa i najtańsza wersja WiX zawiera niestety reklamy wyświetlające się na naszej stronie. Dopiero kosztująca 35 zł. miesięcznie  wersja "Combo" jest ich pozbawiona. Specyficzny sposób budowy stron za pośrednictwem tego typu platform sprawia też, że przeniesienie swojego serwisu w przyszłości do innego dostawcy może okazać się za trudne dla przeciętnego użytkownika.

 

Artykuł partnera

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl