Pisanie pracy magisterskiej – o czym pamiętać?
Konieczność napisania obszernej pracy magisterskiej spędza sen z powiek wielu studentom. Nawet jeśli ma się smykałkę do słowa pisanego, to i tak konieczność napisania tak sformalizowanej formy będzie dużym wyzwaniem.
Wytyczne z uczelni – pierwszy punkt zaczepienia
Większość uczelni ma określone wymagania w stosunku do prac magisterskich. W niektórych placówkach można nawet przejrzeć kilka gotowych, udostępnionych, prac wzorcowych, by zobaczyć, jak powinien wyglądać układ treści i struktura dokumentu. Inne uczelnie udostępniają wyłącznie wytyczne w postaci listy elementów, które powinny znajdować się w pracy oraz na stronie tytułowej. Wiele informacji na ten temat może udzielić nam sam promotor pracy, który powinien czuwać nad całym procesem jej tworzenia.
Stosowanie się do wytycznych z uczelni jest konieczne. Jeśli praca ma zawierać określony typ badań, to nie można go pomijać, o ile sam promotor nie zdecyduje inaczej (na przykład na podstawie nietypowego ujęcia tematu).
Dobry plan pracy i rozplanowanie jej pisania
Wiele osób nie docenia rozwiązania, jakim jest pisanie konspektu i planu pracy, a następnie jej stopniowe rozbudowywanie. Tymczasem tak obszerną pracę pisemną powinniśmy dobrze zaplanować – to nie powieść sensacyjna, ale dokument, który powinien zawierać określone rozdziały, akapity i elementy. Z góry powinniśmy zastanowić się, jak zrealizujemy wybrany temat, jaka będzie główna myśl przewodnia pracy i jakie zagadnienia chcemy w niej poruszyć. Przydatne może być nawet stworzenie, na wczesnym etapie, poglądowego spisu treści i realizowanie, punkt po punkcie, kolejnych podrozdziałów.
Pisanie w optymalnych warunkach
Niektórzy przepadają za absolutną ciszą i nie wyobrażają sobie, jak można formułować myśli, gdy w tle gra muzyka. Inni lubią pracować w miejscach publicznych, gdzie towarzyszy im monotonny gwar uliczny. Ile osób, tyle metod działania. Ważne, by dobrać optymalne rozwiązanie dla siebie.
Jeśli jesteśmy domatorami, którzy preferują ciszę i okoliczności, w których nikt nam nie przeszkadza, warto zadbać o odpowiednie warunki do pisania we własnym domu. Niekoniecznie na komputerze stacjonarnym, bo po domu również można się przemieszczać i pracować z jego różnych zakątków.
Gdy wygodniej nam jest pisać pracę z kawiarni lub miejskiej czytelni, nie ma wątpliwości, co do tego, że najwygodniejszym rozwiązaniem będzie pisanie pracy na laptopie. Urządzenie mobilne będziemy mogli zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie zechcemy. Będziemy mogli dopisywać kolejne linijki pracy w oczekiwaniu na wizytę u lekarza albo podczas jazdy pociągiem. Jeśli jeszcze nie posiadamy laptopa, to warto nadrobić zaległości, gdyż jest to najwygodniejszy sprzęt mobilny do pracy, pisania i przeglądania stron internetowych. https://www.morele.net/laptopy/notebooki-laptopy-ultrabooki-31/
Kopie zapasowe i korzystanie z niezawodnych urządzeń
Pewnie nie raz zdarzyło Ci się słyszeć mrożącą krew w żyłach opowieść o studentach, którzy zapomnieli o wykonywaniu kopii zapasowych pracy i stracili wszystko, co napisali na skutek awarii lub kradzieży sprzętu. Nawet jeśli w tym konkretnym przypadku była to, lekko podkolorowana, legenda studencka, to takie rzeczy się zdarzają i to często.
Awarie sprzętu i kradzieże urządzeń to najczęstsze przypadki utraty zgromadzonych materiałów oraz danych. By się przed tym uchronić, wystarczy stosować kilka sprawdzonych rozwiązań:
- Regularne tworzenie kopii zapasowej na komputerze, dysku zewnętrznym i w chmurze – to aż trzy miejsca zapisu, ale niektórzy stosują jeszcze jedno dodatkowe rozwiązanie, jakim jest wysyłanie pracy na własną skrzynkę e-mail. Tak zabezpieczona i skopiowana praca wydaje się być w pełni bezpieczna.
- Każda z nowych wersji pracy powinna być odpowiednio zapisywana – lepiej nie nadpisywać pliku, bo może się okazać, że będziemy chcieli wrócić do jego poprzedniej wersji, a została ona już nadpisana.
- Korzystanie ze sprawnych urządzeń – trudno wyobrazić sobie komfortowe pisanie pracy magisterskiej lub choćby krótkiej rozprawki na starym komputerze, który co chwilę się zawiesza. Jeśli rozważaliśmy wymianę sprzętu na nowy, to właśnie jest ten moment, w którym warto się na nią zdecydować. Chętnie wybierane są laptopy, a w szczególności marki Lenovo. Wśród tych urządzeń można znaleźć laptopy budżetowe (w sam raz na studencką kieszeń), jak również produkty z wyższej półki. https://www.morele.net/laptopy/laptopy/notebooki-laptopy-ultrabooki-31/,,,,,511,,,,,/1/
Pisanie pracy magisterskiej, licencjackiej lub inżynierskiej to duże wyzwanie, które warto dobrze rozplanować i nie zostawiać zbyt wiele na ostatnią chwilę – przecież trzeba jeszcze przygotować się do obrony, a to oddzielne zagadnienie, któremu również należy poświęcić odpowiednią ilość czasu.