Pranie białych rzeczy: jak przywrócić im śnieżnobiałą biel?

Pranie białych rzeczy: jak przywrócić im śnieżnobiałą biel?

Szarzenie białych ubrań to częsty problem, zwłaszcza gdy woda w kranie jest twarda, a ubrania przed włożeniem do pralki nie są odpowiednio segregowane bądź namoczone, w przypadku silnych zabrudzeń. Jednymi z najbardziej skutecznych domowych sposobów na przywrócenie odzieży bieli są: soda oczyszczona, proszek do prania oraz sok z cytryny.

Pranie białych rzeczy – o czym trzeba pamiętać?

Biała odzież bardzo często wykonana jest z delikatnych tkanin i jest bardziej podatna na odbarwienia, dlatego przed praniem należy ją rzetelnie posegregować. Włożenie razem do pralki odzieży białej z kolorową bądź odzieży jedynie z kolorowymi elementami może spowodować przebarwienia i plamy. Dodatkowo ubrania bardzo zabrudzone najlepiej wcześniej namoczyć w odplamiaczu bądź roztworze z sody oczyszczonej i wody, gdyż nagromadzony na nich brud może przyczynić się do szarzenia białych tkanin, zwłaszcza bardzo delikatnych. 

Do prania należy również używać specjalnie do tego przeznaczonych środków takich jak: żel czy proszek Ariel, np. Mountain Spring do białego. Tego typu preparaty delikatnie wybielają jasne tkaniny, skutecznie je oczyszczają z brudu oraz chronią je dodatkowo przed szarzeniem.

Domowe sposoby na przywrócenie bieli poszarzałym ubraniom

Oprócz stosowania odpowiednich środków piorących i segregowania ubrań przed włożeniem do pralki istnieją również proste domowe sposoby na odzyskanie śnieżnobiałej bieli ulubionej odzieży, takie jak: proszek do pieczenia, sok z cytryny czy soda oczyszczona. Warto również pamiętać, że twarda woda przyczynia się do szarzenia białej odzieży. Aby ją zmiękczyć, do prania wystarczy dodać odrobinę octu spirytusowego. 

  • Soda oczyszczona

Na poszarzałe ubrania można zastosować zwykłą sodę oczyszczoną, która znajdzie się w każdej kuchni. Proszek, najlepiej w ilości około 2-3 łyżek, wystarczy wsypać bezpośrednio do środka piorącego bądź umieścić w bębnie pralki, rozpuszczając go wcześniej w wodzie. Soda oczyszczona sprawdza się również jako domowy wybielacz. Na kilka godzin przed praniem zabrudzoną odzież należy namoczyć z odrobiną sody. 

  • Proszek do prania 

Proszek do prania sprawdza się w przypadku prania ubrań odpornych na wysoką temperaturę. Wówczas, aby uzyskać lepszy efekt wybielania, przed włożeniem odzieży do pralki wystarczy wygotować ją w gorącej wodzie z dodatkiem proszku do prania.

  • Sok z cytryny

Sok z cytryny w połączeniu z odrobiną proszku do pieczenia działa wybielająco. Aby otrzymać domowy wybielacz do tkanin, wystarczy niecałą szklankę soku i około pół opakowania proszku połączyć ze sobą i dodać do bębna pralki. 

 

Artykuł partnera

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl