Rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu
Wady zgryzu to problem niezwykle powszechny – ze statystyk wynika, iż niemal 60% społeczeństwa kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego. Do najczęstszych problemów zalicza się nieprawidłowości w ustawieniu zębów, cofnięcie żuchwy czy diastemę. Wad jest jednak znacznie więcej, a niektóre z nich mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie i powinny być skutecznie leczone. Obecnie do wyboru są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, dzięki którym można wyleczyć każdą wadę. W jakich sytuacjach stosuje się konkretne rozwiązania?
Dla kogo aparat ruchomy, a dla kogo stały?
Dorosłym pacjentom ortodonci w tourmedica.pl polecają przede wszystkim aparaty stałe. Doskonale nadają się one do leczenia większości wad zgryzu. Aparaty ruchome, nazywane również wyjmowanymi, stosowane się najczęściej u dzieci, które posiadają uzębienie mleczne, mieszane lub stałe we wczesnej fazie rozwoju. U osób dorosłych aparaty wyjmowane mogą być stosowane wyłącznie po leczeniu aparatem stałym, aby podtrzymać rezultaty jego działania.
Aparaty stałe cechują się znacznie większą skutecznością. Leczą one wady, z którymi aparaty ruchome nie mogą sobie poradzić. Mogą być zakładane u osób w każdym wieku, choć ortodonci podkreślają, że wiele zależy od budowy kości pacjenta, jego kondycji oraz czynników indywidualnych (zobacz również Aparaty ortodontyczne dla dorosłych – jak wybrać ten właściwy?).
Aparaty stałe – jaki wybrać?
Najczęściej zakładane są metalowe aparaty, składające się z pierścieni, łuków, zamków i ligatury, czyli wymienialnych gumek. Zamki mocowane są do zębów za pomocą kleju. Leczenie wady zgryzu za pomocą aparatu stałego zawsze wymaga częstego i dokładne szczotkowania zębów. Ponadto konieczne są wizyty kontrolne, w czasie których wymieniane są ligatury oraz łuk w zamkach.
Wśród aparatów stałych coraz większą popularnością cieszą się modele kosmetyczne, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zalicza się do nich m.in. aparaty szafirowe, które mają przezroczyste zamki oraz aparaty ceramiczne i ceramiczno-kompozytowe, które wyróżniają się dyskretnym wyglądem. Innym rozwiązaniem są aparaty lingwalne, których zamki i łuki zakładane są na tylnych ściankach zębów.
Materiał zewnętrzny