Standard pod klucz czy standard deweloperski? Co sprawdzi się lepiej?

Standard pod klucz czy standard deweloperski? Co sprawdzi się lepiej?

Zakup nowego mieszkania od dewelopera związany jest zawsze z decyzją dotyczącą jego stanu wykończenia. Czy lepsza opcja to stan deweloperski, a może wykończenie pod klucz?

Według statystyk deweloperów tylko około 15 proc. kupujących nowe mieszkania wybiera je w stanie pod klucz. To dość niski odsetek, biorąc pod uwagę fakt, że takie wykończenie jest niemalże standardem w krajach Zachodniej Europy czy w USA. W Polsce deweloper sprzedaje najwięcej mieszkań w stanie deweloperskim, co oznacza, że są to lokale przeznaczone do dalszego wykończenia. Wymagają one przeprowadzenia szeregu prac, wśród których znajdują się między innymi kładzenie podłóg, malowanie ścian, wykończenie łazienki i kuchni czy montaż drzwi wewnętrznych.

Powyższe prace kupujący może zlecić wynajęte przez siebie ekipie wykończeniowej albo może także zdecydować się na ich realizację we własnym zakresie, oszczędzając pieniądze.Alternatywne rozwiązanie oferowane przez deweloperów to mieszkanie wykończone pod klucz. W tym przypadku to po stronie dewelopera stoi wykończenie nieruchomości zgodnie z życzeniem klienta. Prace przeprowadza wtedy współpracująca z nim ekipa wykończeniowa.

W ramach usługi można przeprowadzić wszystkie z wymienionych powyżej prac, a także zlecić dodatkowe, na przykład wykonanie systemu oświetleniowego, montaż osłon okiennych. Klient wybierający usługę pod klucz, wskazuje w katalogu na materiały, którymi chciałby wykończyć swoje mieszkanie. Nie musi zajmować się ich poszukiwaniem, kupowaniem czy transportem – wszystko stoi wtedy po stronie dewelopera. Mieszkanie pod klucz można wykończyć też z pomocą projektanta wnętrz. Usługa tego typu oferowana jest dzisiaj przez większość deweloperów oferujących wykończenie tego typu. Dzięki wsparciu projektanta mieszkanie może uzyskać wyjątkowy wygląd oraz wymaganą funkcjonalność.

Podsumowując, zarówno standard pod klucz, jak również ten deweloperski mają swoje plusy i minusy. Gdy liczą się komfort i oszczędność czasu, zdecydowanie wygrywa wykończenie mieszkania pod klucz!

Artykuł sponsorowany

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl