Urządzamy pokój gościnny - o czym warto pamiętać?
Jeśli tylko metraż naszego domu lub mieszkania na to pozwala, warto rozważyć przygotowanie osobnego pokoju dla ewentualnych gości. Dzięki niemu nie będą musieli zajmować kanapy w salonie, odpadnie również konieczność przenoszenia innych domowników, by wszyscy mogli się pomieścić. Bliskie nam osoby poczują się w nim swobodnie i komfortowo. Zwłaszcza gdy zadbamy o jego aranżację.
I właśnie tu często pojawiają się problemy. Co bowiem należałoby zrobić, aby taki pokój naprawdę okazał się gościnny i zapewniał odpowiednią wygodę? Takie pytania w sieci pojawiają się bardzo często. Żeby na nie odpowiedzieć, należy dokładnie przeanalizować wszystkie rozwiązania, na jakie możemy się zdecydować. Umożliwi nam to wskazanie najważniejszych porad, a także błędów, których za wszelką cenę warto uniknąć.
Lokalizacja pokoju - gdzie goście czują się najlepiej?
Zaczniemy od podstaw, czyli od tego, gdzie taki pokój powinien się znajdować. Jego usytuowanie dobrze jest zaplanować jeszcze na etapie projektu domu lub przed aranżacją nowego mieszkania. Dzięki temu w łatwy sposób wybierzemy optymalne miejsce. Najlepiej, aby była to przestrzeń zaciszna, oddzielona od „głównych” pomieszczeń, czyli salonu i kuchni. Nasi goście dzięki temu będą mogli liczyć na ciszę i spokój.
Właściciele domów dwupiętrowych i mieszkań dwupoziomowych powinni rozważyć aranżację pokoju gościnnego w sferze prywatnej, która zazwyczaj urządzana jest na górze. Na dole natomiast znajduje się strefa dzienna, składająca się z kuchni i salonu.
Jak duży powinien być pokój gościnny? Oczywiście wiele zależy od całościowego metrażu domu lub mieszkania. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto wybrać pomieszczenie, w którym bez problemu zmieszczą się 2-3 osoby. Optymalnym rozwiązaniem nie będzie jedno łóżko, a co najmniej dwa. Takie rozwiązanie zdecydowanie rozszerzy nasze możliwości aranżacyjne.
Łóżka:
Jak urządzić pokój gościnny?
Wiemy już, gdzie nasi goście będą nocować, teraz trzeba zadbać o to, aby odbywało się to w odpowiednich warunkach. Oczywiście nie musimy silić się na skomplikowane rozwiązania aranżacyjne, które pochłoną mnóstwo czasu i pieniędzy. Dobrze byłoby jednak zadbać o to, aby pokój okazał się po prostu przytulny. Jak jednak wiadomo, każdy jest inny, dlatego trudno przygotować jedną aranżację, która zadowoli wszystkich odwiedzających nas gości. Z tego właśnie powodu najlepiej celować w rozwiązania neutralne. Czym się one wyróżniają?
- Jasne, stonowane kolory - należy unikać zdecydowanych odcieni, które znacząco wyróżniają się na tle standardowej kolorystyki. Najbezpieczniejsze okażą się więc jasne kolory - biel, beż lub różne odcienie szarości. Dotyczy to zwłaszcza ścian.
- Neutralne dodatki - tu także dobrze byłoby unikać mocnych odcieni i elementów, które mogłyby zdominować całą aranżację. Pokój gościnny zazwyczaj nie jest wykorzystywany zbyt często, dlatego lepiej nie stawiać w nich rzeczy, które gromadzą kurz. Kilka kwiatów doniczkowych, poduszki, koce, obrazy - tyle w zupełności wystarczy.
- Wolna przestrzeń - pokoju gościnnego nie należy zastawiać niepotrzebnymi meblami. Jeśli nie mamy miejsca na dwa pełnowymiarowe łóżka, dobrym wyborem okaże się wersalka (https://www.twojemeble.pl/meble/wersalki). To samo tyczy się szaf - jedna w zupełności wystarczy. Dużo wolnej przestrzeni, że przebywanie w pokoju będzie po prostu wygodne.
- Dostep do naturalnego światła - pozwoli nam ono optycznie powiększyć przestrzeń, sprawi również, że cała aranżacja będzie prezentowała się znacznie lepiej. Z tego względu nie należy niepotrzebnie zasłaniać okien grubymi, ciemnymi zasłonami. Cienkie, prześwitujące firanki lub łatwe w użyciu rolety okażą się lepszym wyborem.
Jakie meble do pokoju gościnnego?
Trzymanie się powyższych zasad powinno sprawić, że pokój gościnny przypadnie do gustu wszystkim (albo przynajmniej większości) odwiedzającym nas znajomym. Żeby dodatkowo ułatwić to zadanie, postanowiliśmy wskazać na optymalny zestaw mebli, które warto postawić właśnie w tym pokoju. Oczywiście każdy ma nieco inne potrzeby (i możliwości), jednak wydaje nam się, że poniższe propozycje mogą stać się dobrą inspiracją przed podjęciem ostatecznych decyzji.
- Łóżko dwuosobowe lub dwa jednoosobowe - oczywiście należy decydować się na materace dobrej jakości, gwarantujące wysoki komfort snu. Nie ma nic gorszego, niż bezsenna noc w obcym miejscu, spowodowana niewygodnym łóżkiem. Warto zrobić więc wszystko, aby uchronić naszych gości przed tego typu przygodami. Jak już wspomnieliśmy, pokój gościnny dobrze jest urządzać tak, by zmieściły się w nim co najmniej 2 osoby. Stąd właśnie wybór między jednym łóżkiem dwuosobowym a dwoma jednoosobowymi, które łatwo można złączyć.
Pokój gościnny na co dzień (gdy nie ma w nich gości) może spełniać również inne funkcje, na przykład gabinetu lub dodatkowego pokoju gościnnego. Przydatne okażą się wtedy meble, które pozwolą zmienić jego wystrój. Ze swojej strony polecić możemy wersalki, a także półkotapczany, które idealnie sprawdzają się w małych wnętrzach.
- Komoda - z powodzeniem może zastąpić wielką szafę na całą ścianę lub kilka pomniejszych mebli, które skutecznie ograniczają wolną przestrzeń. Zwłaszcza że na rynku znajdziemy wiele produktów wyróżniających się licznymi półkami i szufladami. Zdecydowanie ułatwi to gościom pobyt u nas.
- Szafka lub szafki nocne - z pewnością okażą się miłym i przydatnym dodatkiem. Będą dobrym miejscem do składowania różnych dodatków, takich jak telefon czy portfel. Umieścić możemy na nich także lampkę nocną. Oczywiście pod warunkiem, że na takie szafki jest w ogóle miejsce.
- Elementy dodatkowe - może być to niewielki stół z dwoma-trzema krzesłami, biurko i urządzenia elektroniczne. Cały czas trzeba pamiętać jednak o tym, by nie ograniczać wolnej przestrzeni w pokoju.
Choć nasi bliscy na pewno docenią każde nasze starania, warto zadbać o to, by przeznaczony dla nich pokój był maksymalnie wygodny. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje ułatwią to zadanie.
Artykuł partnera