Wakacje z witaminami – jak dbać o swoje zdrowie i samopoczucie w lecie

Wakacje z witaminami – jak dbać o swoje zdrowie i samopoczucie w lecie

Lato to okres urlopów i wypoczynku. W tym czasie nie należy zapominać o dostarczaniu organizmowi witamin i przydatnych substancji odżywczych. Wysokie temperatury i wzmożoną aktywność fizyczna powoduje, że nasze ciało traci ich znacznie więcej i trzeba je regularnie uzupełniać. Czy istnieje idealna dieta na lato ? Czy można połączyć odchudzanie z dbaniem o własne zdrowie ? Odpowiedzi poniżej.

Zbilansowana dieta
Pierwszym i uniwersalnym sposobem na utrzymanie poprawnej ilości witamin w organizmie podczas wakacji jest zbilansowana dieta. Liczne smakołyki, na które pozwalamy sobie w czasie wakacji, są przyjemną odskocznią od rutyny. Oczywiście możemy sobie na to pozwolić, ale jednocześnie warto pamiętać, aby nie funkcjonować tylko na nich. Pewny stosunek nieco mniej wartościowego jedzenia do tego zdrowego powinien być zachowany. Dobrym sposobem na to może być spożywanie owoców i warzyw, które zawierają bardzo dużo witamin, a co za tym idzie -nie musimy jeść ich zbyt dużo. W ten sposób będziemy mogli pozwolić sobie na jedzenie popularnych przysmaków takich jak grillowane dania czy pizza, a nie utracimy gwałtownie źródła witamin.

O czym warto pamiętać podczas wakacyjnej diety ?
Wakacje a szczególnie urlop czy wyjazd na wakacje powodują, że gwałtownie zmieniamy swoje nawyki żywieniowe. Są nimi dieta, pory posiłków czy ilości, jakie przyjmujemy. Nagła rezygnacja z jedzenia np. warzyw i zamiana ich na ciężkostrawne posiłki może spowodować nawet niedobór witamin. W tym czasie można pozwolić sobie na coś więcej i zmienić jadłospis według swoich preferencji, ale warto np. uzupełnić brak jednej witaminy innym warzywem lub owocem, który ją zawiera.


Utrata Witamin
Wakacje to także czas wzmożonej aktywności fizycznej. Liczne wędrówki, bieganie czy wizyty na siłowni sprawiają, że nasze ciało szybciej traci substancje odżywcze, które należy odpowiednio uzupełnić. W tym celu, zamiast zwykłej wody możemy pić wodę witaminową, zwiększyć nieco spożywanie warzyw i owoców, a jeśli zauważymy np. pierwsze objawy braku magnezu, można uzupełnić jego brak suplementu. Znacznie wydajniej wchłaniają się witaminy zawarte w naturalnych produktach i lepiej stosować je niż syntetyczne zamienniki.

https://www.sklep-presto.pl/fitness-i-silownia/suplementy-i-odzywki/witaminy-i-mineraly-1792/

 

Aminokwasy
Aminokwasy pełnią w naszym organizmie szereg bardzo istotnych funkcji. Są elementem tak ważnych białek. Organizm zawiera 18 rodzajów aminokwasów, z czego 10 jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Pozostałe 8 musimy dostarczać wraz z jedzeniem. Jeśli intensywnie trenujemy to bez nich, a co za tym kryje się, białka rozwój mięśni nie będzie tak efektywny. Najlepszym źródłem aminokwasów są tuńczyk, wołowina, wieprzowina czy produkty sojowe. Aminokwasy zawarte w produktach roślinnych nieco trudniej są przyswajane, ale nie jest to problemem. Stosując zbilansowaną dietę, nie powinniśmy odczuć ich niedoboru. Udowodniono, że niektóre aminokwasy wpływają również pozytywnie na kondycję fizyczną i ogólną sprawność sportowców. Dlatego dostarczenie odpowiednich ich ilości do organizmu zwłaszcza latem jest tak ważne w utrzymaniu dobrej formy.
https://www.sklep-presto.pl/fitness-i-silownia/suplementy-i-odzywki/aminokwasy-1787/

Żywność funkcjonalna
W Polsce coraz popularniejsza staje się żywność funkcjonalna. Choć w Azji stanowi już blisko 50% udziału w ranku to w Europie dopiero nieśmiało pojawia się w ofercie sklepów. Czym jest taki rodzaj żywności ? To produkty, które oprócz swojej podstawowej odżywczej roli posiadają przynajmniej jeden pozytywny wpływ na organizm człowieka. Może to być np. herbata o właściwościach anty zapalnych lub probiotyki wspomagają florę jelitową. Wykorzystując taką żywność, dodatkowo wspomagamy nasz organizm, a jednocześnie dostarczamy mu witamin. Gdzie szukać takich produktów ? Na półkach sklepowych może to być trudne, chociaż i tam pojawiają się już takie produkty w specjalnych działach. Największy wybór oferują specjalne sklepy internetowe. Listę takich produktów można znaleźć w internecie i dowiedzieć się o nich znacznie więcej. Warto zrobić taki krok przed zakupem konkretnych warzyw czy owoców, gdyż w Polsce prawo nie reguluje tego typu obrotu i niektórzy sprzedawcy mogą nazwać żywnością funkcjonalną zwykłe produkty nie posiadające dodatkowej funkcji.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl

Warto zobaczyć