Woda dla osób starszych - pijmy ją na zdrowie!
Najczęściej wstrzymują się od picia wody chorzy na nietrzymanie moczu. U mężczyzn ten problem jest równie częsty, co u kobiet i może dodatkowo powodować przerost prostaty. Dlatego należy zadbać o przyczynę, aby picie wody stało się na powrót naturalną czynnością – dla zdrowia.
Woda to najważniejszy składnik naszego organizmu – stanowi aż 70% naszego ciała, a większość z niej znajduje się wewnątrz rozmaitych komórek. Jest to absolutnie niezbędny składnik ciała dla funkcjonowania naszego ciała i zdrowia. Płuca, nerki, przewód pokarmowy – nic nie działałoby bez wody. Aby organizm człowieka funkcjonował normalnie, bez patologii, należy dziennie dostarczać do organizmu od 1,5 do 2 litrów wody, chyba, że w upał lub podczas gorączki - wtedy nawet 2,5 lub 3 litry. W to wchodzą zupy oraz inne płyny, ale nie kawa, gdyż ona odwadnia.
Niedobory wody w organizmie
Gdy spożywamy mniejszą ilość wody doprowadzamy organizm do odwodnienia. Ono natomiast ma złe, a dla osób starszych nawet tragiczne skutki. Może wpłynąć na serce, mózg i doprowadzić do śmierci.
- Niewielkie odwodnienie objawia się suchością śluzówek, skóry i rzadszym oddawaniem moczu, a także zmianę jego koloru na bardziej żółty.
- Niedobór na kolejnym poziomie, czyli ok. 2-3 % masy ciała to obniżenie wydolności fizycznej.
- Na poziomie 5-8 % zaczyna dochodzić do osłabienia psychicznego. Mogą pojawić się problemy z sercem lub mózgiem.
Człowiek przez odwodnienie może umrzeć.
Wstrzymywanie moczu a nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet
Wstrzymywanie się od przyjmowania płynów to bardzo częsta praktyka, gdy osoby cierpią na nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet. Fakt, że po wypiciu płynów lub ich większej ilości będzie trzeba skorzystać z toalety, a wiąże się to również z oddawaniem moczu tego niekontrolowanego – powoduje strach i lęk przed zmoczeniem się, poniżeniem, wstydem. Dlatego wielu starszych ludzi ogranicza płyny, aby oddawać mniej moczu. Do tego dochodzi zanik w wieku starszym odruchu pragnienia, co powoduje dodatkowy problem. Osoba starsza i chora na nietrzymanie moczu (u mężczyzn i kobiet) może doprowadzić się do stanu krytycznego odwodnienia, czego skutkiem mogą być poważne problemy zdrowotne, psychiczne lub na wet śmierć.
Dlatego w opiece nad bliskim w dużej mierze chodzi również o swojego rodzaju wmuszanie picia. Gdy bliski popija dwa łyczki raz na pół godziny, to i tak nie wypije 2 litrów. Niestety musimy poić starszych prawie na siłę, dla ich dobra. Nie ma dobrej metody. Oczywiście mogą to być też zupy, herbata, sok. Aczkolwiek woda powinna stanowić duży procent płynów przyjmowanych w ciągu dnia.
Materiał zewnętrzny