Wózki warsztatowe na narzędzia – który wybrać?

Wózki warsztatowe na narzędzia – który wybrać?

Jeżeli zależy Ci na porządku wózek warsztatowy jest tym, co świetnie dopełni wyposażenie warsztatu. Kwestia ta dotyczy przy tym zarówno dużego zakładu, jak i to małego, domowego zaplecza narzędziowego.

Szafa narzędziowa w Twoim warsztacie – aranżacja wnętrza

Szafka na narzędzia jest oczywiście przydatnym schowkiem, ale może stać się także elementem jego wystroju. I chociaż dla niektórych nie ma to większego znaczenia, a szafka jedynie powinna zmieścić narzędzia, to są osoby dla których praca w schludnie i przyjemnie urządzonym miejscu znaczenie jednak ma.

Wielkość, kolor, wybór zamka pomiędzy tradycyjnym a cyfrowym są elementami, nad którymi się zastanawiamy. Trzeba dopasować szafę do wielkości pomieszczenia, aby stanowiła rodzaj sejfu i nie wyglądała jak przypadkowo postawiony, a do tego przeszkadzający w pracy grat.

Do wyboru mamy szafy stojące, podwieszane, a także na kółkach, które można w dowolnej chwili przemieścić:

Szafa narzędziowa stojąca:

można rzec klasyk, która może być zakupione z wyposażeniem albo jako samodzielny produkt. Przy zakupie warto zwracać uwagę na pojemność, sprawność zamka i możliwość regulacji wysokości półek. Solidna szafa narzędziowa będzie wykonana z malowanego proszkowo metalu.

Szafka na narzędzia wisząca:
jest mniejsza od poprzedniczki, a to z racji wymagania mniejszej wagi. Jej walor to łatwy dostęp do przechowywanych tam narzędzi, gdyż takie szafki są zawsze płytsze. Mankamentem jest znacznie mniejsza pojemność.

Wózek narzędziowy na kółkach:

raczej tani nie jest, ale za to najbardziej funkcjonalny. Jego mobilność sprzyja wygodzie w pracy i dostępności do narzędzi bez konieczności dodatkowego przemieszczania się po warsztacie. Mobilne wózki warsztatowe o odpowiedniej wysokości można m.in. kreować na dostawki do stołu warsztatowego.

Metalowa szafka narzędziowa – czy są inne opcje?

Solidne, mocne, zamykane na klucz lub kłódkę szafki metalowe dominują na rynku, ale spotyka się produkty z innych materiałów:

Stal:

stal jako materiał mocny i niedrogi, jest materiałem spotykanym najczęściej i również najchętniej wybieranym. Niestety nie jest odporny na korozję, chociaż malowany proszkowo zachowuje estetykę dłużej.

Aluminium:
wykorzystywane do lżejszych, najczęściej wiszących albo mobilnych mebli warsztatowych. Są trwałe, odporne na korozję i dość wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Są jednak droższe.

Tworzywa sztuczne:

materiały rzadziej spotykane i raczej do mebli zabawkowych aniżeli profesjonalnych czy półprofesjonalnych.

Szafka narzędziowa z wyposażeniem, czy pusta?

Wszystko zależy od zapotrzebowania i od tego, jakie narzędzia są w ofercie danego producenta szafek z wyposażeniem. Jednakże trzeba brać pod uwagę fakt, że narzędzia w komplecie z szafką rzadko spełnią nasze oczekiwania. Nawet wówczas, gdy producent włoży do takiej szafy narzędzia lepszej jakości, co niestety jest rzadkością, to i tak nie będą to narzędzia z najwyższej półki. 

Nawet warsztat amatorski powinien dysponować narzędziami, które spełniają oczekiwania i są sprawne. Dlatego lepiej wybrać szafę na narzędzia bez narzędzi, ale za to dobrą jakościowo z odpowiednią ilością półek i szuflad i solidnym zamkiem, i dopiero samodzielnie ją wypełnić niezbędnymi we własnym warsztacie narzędziami.

Polecamy sprawdzić wózki warsztatowe pod adresem http://sklep-warsztat.pl/product-category/narzedzia-reczne/wozki-narzedziowe i sprawdzić, który jest dla nas odpowiedni.

Wózek narzędziowy a kontenerek warsztatowy

Wózek narzędziowy, czy kontenerek dla majsterkowicza? Uważa się, że te elementy wyposażenia warsztatu są podobne, ale pewne różnice w nich jednak występują.

Wózki narzędziowe są raczej niezabudowane, zazwyczaj z dwoma półkami, czasami szufladą lub skrzynką na mniejsze narzędzia. Kontenerek natomiast jest zabudowany, a przy tym oba te warianty podobnego wyposażenia powinny posiadać uchwyt umocowany na stałe z jednej strony, ułatwiający przemieszczanie. Oba określenia nieco wprowadzają w błąd, gdyż i w jednym i w drugim wypadku jest to sprzęt mobilny. Klasyczny wózek, ze względu na brak ograniczenia zabudową może mieć więcej przestrzeni ładunkowej.

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl