Wszystko co musisz wiedzieć zanim weźmiesz psa
Decyzja o zaadoptowaniu czworonoga lub wykupieniu go z hodowli to niezwykle ważna decyzja, która nie może zostać podjęta w sposób bezwiedny. Musimy przeanalizować wiele kwestii i zastanowić się dwa razy, zanim przejdziemy do działania.
Jak to bowiem zazwyczaj bywa, rzeczywistość stanowi bolesną konfrontację dla naszych planów, przemyśleń czy marzeń. Nagle okazuje się, że posiadanie psa związane jest z wieloma obowiązkami i trudnościami, z którymi musimy się liczyć. Wiele zależy również od tego, na jakie psa w końcu się zdecydujemy. Wszystko to sprawia, że warto zastanowić się nad wszystkimi kwestiami, które w tej sprawie mają znaczenie.
Wiek psa
Zaczniemy od kwestii fundamentalnej, która jednak często jest bagatelizowana. Wiele osób sądzi bowiem, że najlepiej decydować się na szczeniaki. Możemy się z nim związać już od małego i postarać się go wychować tak, jak chcemy. Jest to jednak podejście dobre dla osób zdeterminowanych, odpowiedzialnych i pewnych tego, że pragną zajmować się psem przez wiele lat.
Niekiedy zdarza się bowiem, że decyzja o wzięciu czworonoga wynika z pewnego impulsu, pragnienia chwili lub namowy dzieci, które widząc piękną, małą kulkę, chcą wziąć ja do domu. Szczeniak nie pozostanie jednak szczeniak na zawsze, musimy mieć to na uwadze.
Decyzja o adoptowaniu lub zakupie małego psa może być jednak korzystna w sytuacji, gdy mamy małe dzieci. Zwierzę będzie bowiem wychowywało się razem z nimi, dlatego nie musimy martwić się ewentualnymi groźnymi zdarzeniami z udziałem psa dorosłego. Oczywiście tu także nie ma reguły. Jeżeli weźmiemy bowiem starszego pupila ze schroniska lub domu tymczasowego, który był odpowiednio prowadzony, nie mamy się czego obawiać. Co więcej, takie psy często wykazują więcej cierpliwości niż szczeniaki.
Pies dorosły
Wiele osób boi się takich czworonogów, ponieważ mogą one okazać się nieobliczalne. W rzeczywistości psy dorosłe często okazują się doskonałym wyborem, zwłaszcza dla osób starszych, a także niemających doświadczenia z wychowywaniem zwierząt.
Podczas adopcji psa zawsze otrzymujemy informację na temat jego charakteru, przyzwyczajeń i kwestii, nad którymi warto popracować. Co ważne, psy dorosłe znacznie lepiej dostosowują się do nowego środowiska. Zwierzęta 10-letnie lub starsze często nie są również tak energiczne, jak osobniki młodsze. Wszystko to sprawia, że okażą się dobrym wyborem dla osób poszukujących spokojnego towarzysza, który w dodatku pokocha nas za zapewnieni mu „drugiego życia”.
Na jakiego psa warto się zdecydować?
W przypadku adopcji często mówi się, że nie przystoi mieć żadnych wymagań bądź oczekiwań co do czworonoga. To przecież akt łaski, którym powinniśmy obdarować dowolnego psa. Jest jednak myślenie błędne.
Pamiętać należy, że adopcja to ogromna odpowiedzialność. Porzucenie przyjętego wcześniej psa przyniesie wiele szkód, przede wszystkim dla czworonoga. Wszystko to sprawia, że należy się do niej odpowiednio przygotować, a także dopasować psa do siebie i swojej rodziny, tak aby początkowy okres po przyniesieniu go do domu przebiegał w sposób odpowiedni. Musimy jasno postawić sytuację i zastanowić się, z wychowaniem jakiego psa będziemy w stanie sobie poradzić.
Na co warto zwrócić uwagę? Poza wspomnianym już wiekiem, ogromne znaczenie ma także rasa i rozmiar psa. Wychowanie niewielkiego kundelka wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku chociażby owczarka.
Do tego dochodzą inne obowiązki, związane miedzy innymi z pielęgnacją czworonoga. Prawdziwym wyzwaniem mogą okazać się psy z włosami, które będą potrzebowały regularnej pielęgnacji. Konieczne są szampony i odżywki dla psa, a także wszelkiego rodzaju szczotki czy też trymery.
Często trudno jest określić prawdziwy charakter psa ze schroniska. Nigdy bowiem nie wiemy, jak będzie zachowywał się, gdy pojawi się w nowym środowisku. W tym przypadku warto dokładnie wypytać osoby prowadzące schronisko, a także zaznajomić się z wszelkimi informacjami na temat danej rasy, jeśli decydujemy się na czworonoga z hodowli. Często największe znaczenie ma pewien zestaw cech typowych dla konkretnych zwierząt.
Wszystko to sprawia, że owszem, warto mieć pewne wymagania co do czworonoga. Związane są one bowiem z naszymi możliwościami, a także warunkami, jakie jesteśmy psu w stanie zapewnić. W tym względzie osoby decydujące się na psa z adopcji często popełniają błąd związany z rozpieszczaniem swojego pupila. W ten sposób chcemy mu niejako wynagrodzić wszystkie cierpienia, których doświadczył.
Pozwalanie mu na wszystko działa na niekorzyść naszą i psa. W ten sposób nauczy się on bowiem zachowań, których trudno będzie się pozbyć. Nawet czworonoga ze schroniska trzeba odpowiednio wychowywać. Oczywiście, w wielu przypadkach konieczna będzie odpowiednia cierpliwość i próba przekonania go do pewnych czynności, jednak pobłażanie mu we wszystkim okaże się znacznie gorszym podejściem.
Niezależnie od sytuacji, zawsze musimy mieć świadomość, że wzięcie psa to spora odpowiedzialność, dlatego należy się do tego wszystkiego odpowiednio przygotować.
Materiał zewnętrzny