Z czego zrobione są baseny ogrodowe?

Z czego zrobione są baseny ogrodowe?

Pomijając kwestię basenów stałych, których niecka jest wkopana w ziemię i wyłożona płytkami ceramicznymi, sezonowe baseny ogrodowe wykonane są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Sprawdźmy, jakie materiały są wykorzystywane w ich przypadku.

Baseny z PVC

Niezależnie od tego, z jakim typem basenu ogrodowego mamy do czynienia – czy jest to basen stelażowy, rozporowy czy prosty basen dmuchany, w wielu przypadkach poszycie takiego basenu, tj. ścianki i dno, wykonane jest z PVC, czyli tworzywa sztucznego nazywanego winylem. Na największe obciążenia narażone jest poszycie basenów. Chodzi tu o olbrzymi napór wody i wysokie ciśnienie, jak i negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak chociażby promieniowanie słoneczne.

Aby wzmocnić wytrzymałość, baseny ogrodowe robione są z wielowarstwowego winylu łączonego ze sobą. Najwyższej jakości PVC – klejone i zgrzewane ze sobą, to stabilny materiał na baseny ogrodowe. W porównaniu z niskiej jakości PVC, wykorzystywanym do produkcji najtańszych materaców do pływania, tworzywo to wytrzyma ogromny nacisk, ponieważ jest znacznie grubsze.

Warto wiedzieć, że proste, pompowane baseny również wykonywane są ze wzmocnionego PVC, tak jak i dmuchane kołnierze basenów rozporowych. Pod wpływem wysokiej temperatury powietrza i promieniowania słonecznego mogą one nieco się rozciągać, ale powracają do swoich oryginalnych rozmiarów przy spadku temperatury.

Z czego wykonany jest stelaż basenu?

Bardzo popularne wśród klientów w ostatnim czasie są baseny ogrodowe stelażowe, które oprócz niecki – poszycia najważniejszego elementu basenu, mają też stelaż, który utrzymuje basen w odpowiednim położeniu. W przypadku basenów stelażowych jest on najczęściej wykonany ze stali wysokogatunkowej, która jest w stanie znieść duże obciążenia i trudne warunki atmosferyczne. Może być to stal galwanizowana, czyli poddana procesowi galwanizacji, co pozwala na nadanie jej jeszcze większej wytrzymałości i odporności na korozję w wyniku wpływu wilgoci i wody.

Artykuł sponsorowany

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl