Złom złota - jak sprzedać?
Złoto jest jednym z najstarszych a zarazem najbardziej pożądanym z metali szlachetnych, który był używany w różnych formach. Ceny za złoto stale się zmieniają, a w ciągu ostatnich lat drastycznie wzrosły. W przemyśle złoto najczęściej występuje w postaci złotych blaszek, złotych drutów, złotych tygli, złotych siatek czy złotych pierścionków.
Obecnie złoto najbardzej wykorzystywane jest w branży jubilerskiej oraz do wyrabiania sztabek idących na rynek inwestycyjny. Są one kupowane przez osoby fizyczne oraz banki czy Państwa.
Złoto - gdzie go sprzedać?
Cena za złoto nieustannie się zmienia, co uzależnione jest o wielu czynników. Podczas podejmowania decyzji o skupie złota warto kierować się aktualnym kursem złota w złomie. Nawet niewielka różnica w cenie może nabrać większego znaczenia, szczególnie przy sprzedaży większej ilości złota. Podczas dokonywania sprzedaży warto porównać stawki co najmniej kilku lokalnych skupów.
Obserwując skup złota na przestrzeni ostatnich lat, można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania sprzedażą złota przez Internet. Istniejące w sieci skupy nierzadko oferują atrakcyjniejsze ceny za gram złota. Jest to dosyć nowa forma sprzedaży, jednak staje się ona coraz mocniej popularna. Jest to przede wszystkim ciekawa alternatywa dla niewielkich skupów, które ulokowane są w mniejszych miejscowościach.
Złom złota - cennik
Cena za złoto uzależniona jest ściśle od marży skupu. Każda placówka oferująca skup złota może ustalić całkowicie inny cennik za gram danego metalu szlachetnego. Niekiedy trafią się oferty zaskakująco niskie, co powinno wzbudzić czujność. Na ceny złota wpływają także obecne trendy światowe oraz sytuacja gospodarcza. Jednak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zaobserwowany stały wzrost ceny, co oczywiście przekłada się na ceny lokalnych skupów. Im wyższa światowa cena złomu złota, tym wyższą kwotę należy wydać skupując je.
Cena za złoto będzie różna w zależności od regionu naszego kraju, czyli samego województwa czyt też miasta. Im większe miasto tym większa konkurencyjność placówek. Cennik złota w znaczącej mierze zależy także od ilości sprzedaży. Zdarza się, ze wybrany skup złota dopasowuje indywidualną ceną w zależności od ilości gram. Analogicznie: im wyższa waga złota, tym większa możliwość negocjacji ceny. Różnice w cenie z reguły oscylują wokół kilkunastu groszy za gram.
Nie można również zapomnieć o próbie złota, która również odgrywa kluczową rolę w określeniu ceny za złoto. Jak się okazuje sprzedaż złomu złota próby 333 będzie najmniej korzystne. Dlaczego? Przyjęta średnia stawka wynosi ok. 48 zł za gram. Więcej można uzyskać za złoto o próbie 375, 417 czy 500. Uśredniona cena będzie wynosić od ok. 54 do 75 zł za 1 gram.
Biorąc pod uwagę aktualny cennik 2019 odnoszący się do poszczególnych województw, można zauważyć, że w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim oraz łódzkim ceny za jeden gram złota są największe.