Pulsometr w zegarku? Jak działa?

Pulsometr w zegarku? Jak działa?

Ze względu na coraz większe zainteresowanie sportem, wielu producentów wzbogaca swoją ofertę o kolejne sportowe gadżety. Niektóre z nich są jedynie kiepskiej jakości zabawkami, inne mogą w bardzo konkretny sposób pomóc w planowaniu treningu i jego realizacji. Takim praktycznym urządzeniem z pewnością jest pulsometr. Ten niepozorny sprzęt, umiejętnie wykorzystany, może przyczynić się do widocznej poprawy osiąganych wyników. Czym są pulsometry i jakie dają możliwości?

Zegarek z pulsometrem to sprzęt zarówno dla wprawnych sportowców, jak i początkujących miłośników aktywności fizycznej. Przede wszystkim z pulsometrów korzystają biegacze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takie urządzenie zaopatrzyli się także entuzjaści jazdy na rowerze czy osoby uprawiające inne sporty typowo wytrzymałościowe. Jednak korzystanie z tego rodzaju sprzętu bez żadnej wiedzy może jedynie przynieść więcej szkody, niż pożytku. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie możliwości skrywa w sobie to niewielkie urządzenie.

Pulsometry – podstawowe informacje

Zegarek z pulsometrem ma za zadanie monitorować pracę serca i przekazywać dane do użytkownika. Nie są to jednak jedyne informacje, jak otrzyma osoba uprawiająca sport. Pulsometry są dziś bowiem na tyle rozbudowane, że mierzą także przebyty dystans i czas trwania aktywności fizycznej, pokazują aktualne i średnie tempo, liczą ilość spalonych kalorii czy nawet wyposażone są w kompas. A wszystko po to, aby ułatwić użytkownikowi prowadzenie treningu i systematyczne dążenie do wyznaczonego celu.

Budowa pulsometru

Każdy pulsometr składa się z odbiornika i czujnika. Odbiornik najczęściej występuje w formie bardzo praktycznego zegarka na rękę z wyświetlaczem, natomiast czujnik zamontowany jest w specjalnej opasce, którą należy umieścić na klatce piersiowej. Są też takie urządzenia, która mają czujnik wbudowany w pasek zegarka-odbiornika i wówczas nie ma potrzeby zakładania dodatkowej opaski.

Dlaczego warto kupić pulsometr?

Dobre pulsometry to bez wątpienia urządzenia dopasowane do użytkownika. Osoba początkująca nie musi od razu zaopatrywać się w najdroższy sprzęt, z którego możliwości i tak nie skorzysta. Już mniej zaawansowany pulsometr (ale też nie najtańszy z supermarketu) z pewnością doskonale spełni swoją rolę. Jakie korzyści płyną z posiadania tego niedużego urządzenia?

  1. Łatwa analiza treningu przy pomocy specjalnych aplikacji i programów komputerowych.
  2. Wsparcie w układaniu planu treningowego.
  3. Lepsze zrozumienie funkcjonowania własnego organizmu.
  4. Kontrola dla początkujących biegaczy, aby nie przekroczyli tętna maksymalnego.
  5. Motywacja do osiągania coraz lepszych wyników.

Pomimo tego, że zegarek z pulsometrem nie jest urządzeniem obowiązkowym dla biegacza czy entuzjasty innego sportu, warto go posiadać. Może w znacznym stopniu pomóc zrozumieć własny organizm i dostosować trening do jego możliwości. Ponadto obserwacja swoich sportowych wyników daje motywację, aby stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Przy zakupie pulsometru warto zdecydować się na modele z kodowaniem sygnału i umożliwiające przesył danych do komputera. Taki sprzęt z pewnością nie będzie jedynie kolejnym sportowym gadżetem, a bardzo praktyczną pomocą w pokonywaniu własnych granic.

 

Artykuł sponsorowany

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl