Rany. Jak przyśpieszyć ich gojenie?
Rany często powstają niespodziewanie i skutecznie utrudniają nam normalne funkcjonowanie. W jaki sposób możemy przyśpieszyć ich gojenie?
Podział ran
Raną nazywamy miejscowe uszkodzenie ciała, które polega na przerwaniu ciągłości skóry i nierzadko również tkanek znajdujących się bezpośrednio pod nią. Tego typu urazy dzielimy ze względu na szybkość gojenia się i na tej podstawie wyróżniamy rany ostre oraz przewlekłe.
Rany ostre nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Powstają nagle i mogą mieć różne rozmiary oraz kształty. Proces gojenia się tego rodzaju uszkodzeń jest krótki (od jednego do trzech tygodni) i nie dochodzi w nim do komplikacji. Zazwyczaj po zagojeniu nie pozostawiają po sobie blizn.
Przyczyn powstawania ran przewlekłych jest wiele, a do najczęstszych należą niewłaściwa pielęgnacja ran ostrych oraz różnego rodzaju choroby. Ich cechą charakterystyczną jest brak jakichkolwiek oznak gojenia się w ciągu pierwszych czterech tygodni od powstania. Tego typu uszkodzenia należy koniecznie skonsultować z lekarzem.
Zahamowanie procesu gojenia. Co je wywołuje?
Leczenie ran to skomplikowany proces, który odpowiednio wspomagany przebiega szybko i bez komplikacji. Niestety istnieją sytuacje, w ramach których gojenie staje się długotrwałe i nieprzyjemne. Do najczęściej występujących czynników opóźniających ten proces należą:
- Zakażenie;
- Obecność tkanki martwiczej w ranie;
- Wysuszenie;
- Nadmierny wysięk;
- Niedokrwienie;
- Zła kondycja organizmu (niedożywienie, stres, niska odporność, niedobór witamin itd.);
- Niektóre choroby (cukrzyca, nowotwory, choroby nerek, choroby jelit itd.);
- Przyjmowanie niektórych leków (sterydy, lekki obniżające krzepliwość krwi, chemioterapia).
Jak przyspieszyć gojenie?
Odpowiednie opatrzenie i prawidłowa pielęgnacja uszkodzonej skóry mają ogromne znaczenie w procesie leczenia ran. Jak przyspieszyć ich gojenie?
- Oczyszczenie: ranę należy jak najszybciej przepłukać wodą lub solą fizjologiczną;
- Dezynfekcja: aby rana prawidłowo się goiła, należy koniecznie usunąć z niej niebezpieczne drobnoustroje. W tym celu najlepiej użyć specjalnych środków odkażających. Nie poleca się natomiast preparatów zawierających alkohol lub jodynę;
- Opatrunek: w przypadku ran powierzchniowych klasyczne plastry warto zastąpić hydrokoloidami, które z jednej strony zapewniają im odpowiednią wilgotność, a z drugiej pochłaniają nadmierny wysięk. Dodatkowo tego rodzaju produkty ochronią rany przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz przyśpieszają ich gojenie;
- Preparaty specjalistyczne: najczęściej występują w formie żelu. Wykazują pozytywny wpływ na procesy regeneracyjne skóry, zmniejszają ból i minimalizują ryzyko powstawania blizn oraz infekcji. Ich stosowanie zaleca się zwłaszcza przy ranach ostrych i powierzchniowych, a także przy skaleczeniach i zadrapaniach;
- Dieta: odpowiednio zbilansowana dieta skutecznie wspomaga proces gojenia się ran. Przy planowaniu posiłków, zadbajmy o to, by na naszym talerzu znalazły się produkty bogate w składniki stymulujące produkcję kolagenu – witaminy A (marchew, melon, łosoś), C (jagody, papryka, cytrusy, natka pietruszki) i E (awokado, orzechy).
Artykuł partnera