Co wybrać na komunię – smartfon czy tablet?

Co wybrać na komunię – smartfon czy tablet?

Spośród ogromnej liczby prezentów komunijnych, szczególną popularnością cieszą się urządzenia mobilne, a zwłaszcza smartfony i tablety. Chcąc jednak podarować taki sprzęt dziecku, warto zastanowić się, który z nich okaże się lepszym wyborem.

Smartfon czy tablet?

Wydawać by się mogło, że zastosowanie zarówno telefonów, jak i tabletów jest bardzo podobne. Nie jest to jednak do końca prawda. Musimy bowiem pamiętać, że smartfony są zazwyczaj znacznie mniejsze, co w pewien sposób ogranicza ich wykorzystanie.

Tabletom natomiast daleko do sprzętów kompaktowych, które zmieszczą się w każdej kieszeni. Przekątne ich ekranów zazwyczaj oscylują wokół 10 cali, co również ma spory wpływ na ich funkcjonalność. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przeanalizować obie kategorie, a następnie zastanowić się, która z nich ma szansę spodobać się dziecku.

Do czego smartfon?

Zaczniemy od telefonów, które na rynku występują w wielu odmianach i konfiguracjach, dzięki czemu nie powinniśmy mieć większych problemów, by znaleźć urządzenie odpowiedniej jakości. Dysponując budżetem w wysokości 500 złotych, będziemy mogli postawić na modele ekonomiczne, które jednak wyróżniają się całkiem przyzwoitymi osiągami. Do tysiąca złotych wybierzemy smartfony doskonale sprawdzające się do robienia zdjęć i oglądania filmów, natomiast za 1500 złotych i więcej jesteśmy w stanie zakupić telefony klasy premium, wyróżniające się nie tylko wysoką wydajnością, ale również doskonałą jakością wykonania i wieloma funkcjami dodatkowymi.

Zastosowanie smartfonów jest oczywiste. Poza podstawowymi funkcjonalnościami, doskonale sprawdzą się do surfowania po sieci, a także obsługi wielu programów i aplikacji sieciowych oraz multimedialnych.

Warto podkreślić, że smartfony znacznie lepiej niż tablety radzą sobie z wykonywaniem zdjęć, gdyż zazwyczaj dysponują po prostu lepszymi aparatami. Co więcej, ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, często pełnią one rolę przenośnych odtwarzaczy muzyki. To oczywiście nie wszystko. Smartfony doskonale radzą sobie także z obsługą rozmaitych gier. Rynek produkcji mobilnych rozwija się w sposób znaczący, dlatego młodzi fani elektronicznej rozgrywki nie mogą narzekać na brak wyboru.

Zaletą smartfonów jest także to, że występują one na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych. Pod tym względem wybór wydaje się być szerzy niż w przypadku tabletów. Poza najważniejszymi podzespołami, zwrócić uwagę możemy również na wyposażenie dodatkowe, na przykład w postaci czytników linii papilarnych.

Jak wybrać dobry smartfon?

Jeśli uznamy, że smartfon na komunię to dobry pomysł, powinniśmy następnie zastanowić się, na jaki model nas stać. Jak już bowiem wspomnieliśmy, omawiane urządzenia na rynku występują w wielu konfiguracjach sprzętowych.

Bardzo ważne jest to, abyśmy nie decydowali się na pierwsze lepsze urządzenia, gdyż może okazać się, że ich osiągi będą po prostu niewystarczające, przez co obsługa smartfonu stanie się prawdziwie irytującym przeżyciem, a przecież nie o to nam chodzi.

Absolutnym minimum powinny okazać się smartfony z dwurdzeniowym procesorem i 1 GB pamięci RAM. Należy jednak stwierdzić, że do 500 złotych bez problemu znajdziemy również modele z procesorem czterordzeniowymi i nawet 3 GB RAM! W wyższych przedziałach cenowych specyfikacje okażą się oczywiście jeszcze lepsze. Do tego wszystkiego dołożyć należy również więcej niż przyzwoite aparaty fotograficzne, dobrej jakości wyświetlacze oraz pojemną pamięć wewnętrzną.

Bez większych problemów będziemy w stanie znaleźć smartfony multimedialne, gamingowe, fotograficzne, filmowe czy też przystosowane do odtwarzania muzyki wysokiej jakości.

Do czego tablet?

W ten sposób przechodzimy do drugiej kategorii sprzętów, a więc do tabletów. W ich przypadku należy podkreślić, że doskonale sprawdzą się zawsze wtedy, gdy potrzebny jest dużych rozmiarów ekran.

Mowa więc między innymi o oglądaniu filmów, czytaniu książek czy tez tworzeniu grafik lub dokumentów tekstowych. Tablety bardzo często są polecane również do grania, a także przeglądania Internetu. Zapewniają bowiem bardzo wygodną przestrzeń roboczą.

Jeżeli chodzi o ograniczenia tabletów, wspomnieć należy przede wszystkim o utrudnionym wykonywaniu zdjęć. Aparaty w tych urządzeniach rzadko są wysokiej jakości, toteż tworzone fotografie będą raczej przeciętne. Jeżeli natomiast chcemy wykorzystać tablet w formie telefonu, musimy celować w drogie modele z obsługą kart SIM. Podobnie ma się sprawa z dostępem do sieci poprzez modem 3G lub LTE.

Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że tablety są większe, dlatego nie są tak poręczne jak smartfony. Po stronie ich zalet należy jednak zapisać dostęp do akcesoriów. Poza etui i pokrowcami, zakupić możemy również klawiatury i myszki, co również może mieć znaczenie.

Jak wybrać dobry tablet?

Warto podkreślić również fakt, iż na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia 2w1, a więc tablety z doczepianymi klawiaturami, które mogą pracować w trybie laptopa.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na tablet na komunię, także będziemy musieli zwrócić uwagę na najważniejsze podzespoły, a więc procesor i pamięć RAM. Niezwykle ważny dla komfortu korzystania z tego typu urządzeń jest wyświetlacz. Mowa tu nie tyle o jego wielkości, co o obsługiwanej rozdzielczości. Im będzie ona większa, tym lepiej. Koniecznie zwróćmy uwagę również na to, z jakich materiałów została wykonana obudowane tabletu.

W przypadku tanich modeli, liczyć możemy wyłącznie na konstrukcję oparte na tworzywach sztucznych, których wytrzymałość jest różna. Dopiero wydanie więcej niż tysiąca złotych pozwoli na wybór bardziej solidnych modeli.

Co wybrać?

Skoro przeanalizowaliśmy już obie kategorie sprzętu, możemy w końcu odpowiedzieć na pytanie najważniejsze. Jest ona oczywiście zależna od potrzeb i zainteresować dziecka.

Smartfony okażą się bowiem przydatne do wykonywania przyzwoitej jakości zdjęć, a także do mobilnej obsługi wielu programów – przeglądarki internetowej, odtwarzaczy muzyki czy też gier. Tablet, ze względu na większą przekątną ekrany, sprawdzi się lepiej podczas czytania książek i oglądania filmów.

Niezależnie od dokonanego wyboru, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na specyfikację techniczną interesujących nas sprzętów. Od tego zależy bowiem, czy spełnią one potrzeby i wymagania dziecka.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl