Plastelina - rozwija i bawi

Plastelina - rozwija i bawi

Przywodząca na myśl czasy dzieciństwa, beztroskich zabaw i szaleństwa plastelina rozwija kreatywność oraz zdolności manualne każdego dziecka. Stanowi również doskonały sposób na zabicie nudy, zajęcie malucha w czasie wolnym lub po prostu jest jednym z pomysłów na wspólną zabawę, zarówno w domu, jak i przedszkolu czy szkole. 

Niewiele osób wie, z czego tak naprawdę składa się plastelina i co wpływa na jej plastyczność. Ta wyjątkowa masa stworzona jest w głównej mierze z wazeliny zmieszanej z kredą, czyli węglanem wapnia, a także z kwasów tłuszczowych i barwników. Warto jednak przed zakupem dokładnie sprawdzić spis ingrediencji, szczególnie jeśli będzie ona używana przez dzieci, nie należy zapominać także o zdobyciu informacji o posiadanych certyfikatach bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów, których rączki często lądują w buzi. 

Lepienie plastycznej masy

Charakterystyczną cechą plasteliny jest to, że z początku dość twarda, po chwili ogrzewana ciepłem dłoni staje się coraz miększa i elastyczniejsza. Następnie pozostawiona w temperaturze pokojowej powraca do swoich pierwotnych właściwości. Tym sposobem może być wielokrotnie używana, a nie do końca udane dzieło można w każdej chwili poprawić. 

Lepienie plastycznej masy to doskonałe zajęcie dla małych i dużych, które pobudza wyobraźnię oraz sprzyja rozwojowi kreatywności. Podczas formowania aktywowane są do pracy obie półkule mózgu - lewa odpowiadająca za logiczne myślenie oraz prawa zarządzającą naszą pomysłowością i emocjami. Dodatkowo ten materiał rzeźbiarski pozwala ćwiczyć dłonie, wpływając na wyrabianie zdolności manualnych. Dużą jego zaletą jest to, że umożliwia tworzenie dowolnych postaci, figur, kształtów, przez co uczy dziecko myślenia przestrzennego. Warto więc zacząć zabawę z plasteliną już od najmłodszych lat, oczywiście pod czujnym okiem rodzica lub opiekuna.

Zabawa z plasteliną

Kiedy wyczerpane zostaną wszystkie możliwe pomysły na zabawę, a dziecko nadal narzeka na nudę dobrze jest sięgnąć po pudełko z plasteliną. Opcji jej użycia jest mnóstwo i wcale nie trzeba ograniczać się tylko do tradycyjnego lepienia. Ciekawym sposobem jest na przykład stworzenie z niej autorskich stempelków. Wystarczy tylko kawałek drewienka, farby oraz plastyczna masa. Maluch sam formuje kształt, który potem należy przykleić do listewki. Tak stworzoną pieczątkę moczymy w farbie i stemplujemy po papierze tworząc niepowtarzalny i oryginalny obraz.  

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie plastycznej masy jest użycie jej zamiast kredek do wypełnienia namalowanych na kartce papieru konturów. Można wypełnić już gotowy szablon, na przykład z kolorowanki lub też stworzyć swój własny. Dzięki temu wspólnymi siłami z dzieckiem wykonacie niebanalne arcydzieło, z którego oboje będziecie dumni. Plasteliną można ozdobić również szklane pojemniczki, które później posłużą do trzymania kredek lub nazbieranych w czasie spaceru polnych kwiatów. Wariantów na kreatywną zabawę jest mnóstwo, jedynym ograniczeniem jest nasz wyobraźnia, dlatego warto zakupić plastelinę już dziś!      

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl

Warto zobaczyć