Polipy jelita grubego - objawy, jak je leczyć?

Polipy jelita grubego - objawy, jak je leczyć?

Polipy jelita grubego to efekt uwypuklenia się śluzówki do światła jelita. Do tej pory nie znaleziono przyczyny ich powstawania. Niektóre polipy mogą się rozrastać, a po jakimś czasie zaniknąć bez potrzeby leczenia. Zwykle mają one postać łagodnych zmian nienowotworowych, jednak mogą przerodzić się w zmiany złośliwe – dotyczy to zwłaszcza polipów gruczolakowatych. Ich powstawanie może wiązać się z zapalnymi chorobami jelit, choć nie dotyczy to wszystkich zmian. Pod kątem budowy mikroskopowej wyróżnia się polipy gruczolakowe, hamartomatyczne, przerostowe i zapalne.

Jakie są objawy polipów jelita grubego?

Ze statystyk wynika, że na polipy jelita grubego cierpi ok. 10% dorosłych osób. Najczęściej schorzenie to nie daje żadnych dolegliwości, ale pomimo to nie wolno ich lekceważyć, ponieważ mogą przekształcić się w złośliwe nowotwory. Natychmiast po wykryciu polipów konieczne jest ich usunięcie. O schorzeniu pacjent najczęściej dowiaduje się przez przypadek, podczas badań wykonywanych z innych przyczyn. Badania pozwalające wykryć polipy jelita grubego to kolonoskopia oraz radiologiczne badanie przewodu pokarmowego.Zobacz również Ból brzucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie.

Niekiedy polipy mogą być przyczyną regularnych krwawień z odbytu. Rzadko powodują bóle i skurcze w dole brzucha. Do lekarza trzeba się zgłosić, jeśli nagle doszło do zmiany rytmu wypróżnień, pojawiły się rozwolnienia lub zaparcia, a w kale widać śluz lub krew.

Jak leczy się polipy jelita grubego?

Polipy jelita grubego często zamieniają się w nowotwory złośliwe, dlatego zawsze konieczne jest ich usunięcie. Polipy gruczolakowe o dużej powierzchni są wycinane chirurgicznie, natomiast mniejsze można usunąć pętlą diatermiczną lub laserem z użyciem endoskopu. Niekiedy zmiany usuwane są podczas kolonoskopii. Zabieg jest bezbolesny, dlatego nie trzeba podawać znieczulenia.

Wycięte polipy oddawane są do badań histopatologicznych. Po usunięciu polipa pacjent przez dwa lata musi zgłaszać się na badania kontrolne. Zalecane jest przyjmowanie probiotyków, o których więcej można dowiedzieć się na stronie www.lactoral.pl. Konieczne jest również zachowanie diety z dużą ilością płynów i błonnika.

 

Materiał zewnętrzny