Strop drewniany: strapienie czy nie?

Strop drewniany: strapienie czy nie?

Jak wszystko, ma swoje zalety i wady. Pracownia Słoneczne Domy wykorzystuje takie rozwiązanie w małych domach. I to nie tylko ze względów estetycznych.

Beton w odstawkę

Strop drewniany, tzw. lekki, jest zdecydowanie łatwiejszy do wykonania niż betonowy. Nie wymaga bowiem użycia ciężkiego sprzętu, jest też mniej pracochłonny. W przypadku małych domów czy w projektach małych domów parterowych ze strychem nieużytkowym nad parterem nie ma konieczności zastosowania stropów betonowych. Co innego tych drewnianych – pracownia Słoneczne Domy proponuje je na przykład w projektach Okinawa. To domy parterowe, których powierzchnia nie przekracza 100 m kw.

Plusy dodatnie, plusy ujemne

Z racji tego, że drewno to naturalny materiał, taka konstrukcja po prostu świetnie wygląda. Ponadto jest niezwykle trwała, przez co użyteczna. Drewniane belki łatwo także zmienić i przebudować, co jest istotne, gdy mamy ochotę na miszmasz w naszych czterech kątach i absolutnie nie potrzebujemy dodatkowych wydatków na nowe stropy. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, by dobrze je zabezpieczyć, bo nie można ukryć, że na taki rodzaj materiału czyha wiele zagrożeń. I mamy tutaj na myśli nie tylko ogień. Różnego rodzaju owady czy grzyby również mogą nasze stropy uszkodzić, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów będziemy mogli spać spokojnie. Jako wadę wymienia się też gorsze właściwości akustyczne, ale trzeba zaznaczyć, że pomiędzy belkami układa się izolację akustyczną z wełny mineralnej, więc i z tym nie będzie problemu.

U jak uniwersalne

Stropy drewniane są stosowane od wielu lat, niewątpliwie nadają wnętrzom uroku, poza tym są łatwe i szybkie w budowie. Można też zamontować pod nimi podwieszany sufit, co z pewnością zwiększy walory dekoracyjne. To dlatego pracownia Słoneczne Domy proponuje takie stropy w projektach domów parterowych. Jak każde rozwiązanie, mają swoich przeciwników i zwolenników, ale beton nie jest w stanie nadać wnętrzom takiego charakteru jak właśnie drewno. Należy przy tym podkreślić, że z każdym rokiem rozwijają się technologie, drewno można lepiej chronić, zabezpieczać, zwiększać jego wytrzymałość. Jeśli waszym marzeniem jest dom, w którym królować ma drewno, to nie warto z tego marzenia rezygnować. Po prostu trzeba zadbać o szczegóły, efekt „murowany”!

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl