Cechy jakie powinna posiadać opiekunka osób starszych

Cechy jakie powinna posiadać opiekunka osób starszych

Praca w zawodzie opiekunki osób starszych jest najbardziej popularna za granicą, głównie w Niemczech. Rodziny seniorów chętnie wynajmują kobiety do opieki s Polski, wiedzą że Polski są sumienne, empatyczne i odpowiedzialnie zajmują się seniorami. Kiedy starsza osoba mieszka sama, pomoc w codziennych obowiązkach, przygotowywaniu posiłków, a nawet w codziennych czynnościach jest dla niej bardzo ważna.

Jest to nie tylko pomoc fizyczna, ale również wsparcie psychiczne i możliwość dotrzymywania  samotnej osobie towarzystwa niemalże 24 godziny na dobę. Zanim zdecydujesz się na pracę za granicą, poznaj cechy które powinnaś posiadać, aby być naprawdę dobrą opiekunką do osób starszych.

Jak zostać dobrą opiekunką osób starszych?

Z pewnością to pytanie zadaje sobie nie jedna Polka, często zastanawiając się jakie powinna mieć cechy, aby pozytywnie przejść proces rekrutacji i wyjechać do pracy jako opieka Niemcy. Tutaj mają duże znaczenie nie tylko nabyte umiejętności i kwalifikacje, ale także cechy charakteru, jakie opiekunka osób starszych powinna posiadać.

Zastanów się czy jesteś dostatecznie cierpliwa

Opieka w Niemczech to przebywanie z seniorem przez cały dzień, to również niejednokrotnie czuwanie nad jego zdrowiem w nocy, dlatego cierpliwość jest tak istotna. Nie wszyscy seniorzy są zupełnie zdrowi, czasami w chorobie mogą sprawiać trudności opiekuńcze, dlatego to właśnie cierpliwość jest ważną cechą charakteru, która przy opiece osób starszych w Niemczech jest nieoceniona.

Co to jest empatia i jak ją wykorzystać w pracy opiekunki?

Z definicji wynika, że empatia jest wyjątkową umiejętnością odczuwania stanów umysłowych innych osób, a w przypadku opieki nad seniorami, jest to również umiejętność zrozumienia ich sposobu myślenia i zaakceptowania takiego stanu rzeczy, bez upierania się przy własnym zdaniu. Praca opiekunki wymaga od osoby nie tylko cierpliwości, ale i empatii, a obie cechy w połączeniu ze sobą idealnie się komponują i sprawiają, że opiekunka doskonale radzi sobie w pracy z osobami starszymi.

Komunikatywność to również istotna cecha charakteru

Im bardziej jesteś komunikatywna i z łatwością nawiązujesz nowe kontakty z osobami w różnym wieku i o różnych poglądach, tym łatwiejsza będzie dla Ciebie praca dla opiekunek w Niemczech. Seniorzy nie należą do najłatwiejszych osób, czasami są także nieufni wobec obcych osób. Musisz się przygotować na to, że gdy pierwszy dzień zaczniesz pracę przy opiece, będziesz na początku zupełnie obcą osobą. Im łatwiej przyjdzie Ci komunikowanie się i nawiązywanie poprawnych relacji, tym szybciej zdobędziesz zaufanie osoby, którą będziesz się opiekowała.

Bądź elastyczna i kreatywna

Czy takie cechy charakteru mogą pomóc w pracy jako opieka osób starszych? Czym właściwie jest elastyczność czy kreatywność w przypadku zawodu opiekunki seniorów? Warto sobie uzmysłowić, że praca opiekunki w Niemczech to ciągłe zmienianie miejsc, częste wyjazdy do różnych części Niemiec i nieobecność w domu na kilka tygodni. Tutaj ważne, jest aby umieć się zaadoptować w nowym miejscu dość szybko, aby równie szybko wdrożyć się do pracy przy opiece nad osobami starszymi.

Przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego

To nie jest cecha charakteru, ale jest to umiejętność, bez której praca przy opiece w Niemczech jest niemożliwa. Oczywiście na początek wystarczy podstawowa znajomość języka niemieckiego, aby można było porozumieć się z seniorem czy seniorką, reszta umiejętności językowych przyjdzie z czasem.

Postaw na sprawdzoną agencję zatrudniającą opiekunki osób starszych

Podejmując się pracy przy opiece osób starszych, należy być odpowiedzialnym, cierpliwym i empatycznym, nie zapomnijmy jednak na wybór właściwej oferty pracy. W Internecie jest wiele agencji pracy, które za swoim pośrednictwem wysyłają za granicę. Tylko dobra agencja opieki zapewni ci dobre warunki finansowe i ubezpieczeniowe oraz właściwe przeszkolenie przed wyjazdem. Postaw na agencję ATERIMA MED i znajdź właściwą ofertę pracy za granicą przy opiece osób starszych.

ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl

Warto zobaczyć