Dlaczego należy zrobić przegląd okien przed zimą?

Dlaczego należy zrobić przegląd okien przed zimą?

Zima to okres, w którym na działanie mrozu, wiatru, deszczu i śniegu narażone są drzwi i okna. Przez elementy stolarki otworowej może uciekać znaczna ilość ciepła. Aby dobrze chroniły one wnętrze przed chłodem, muszą być szczelne. W tym celu należy utrzymywać je w dobrym stanie technicznym. Dlaczego pomimo systematycznej konserwacji okien ich gruntowny przegląd należy zrobić zwłaszcza przed zimą?

Zabiegi pielęgnacyjne i czyszczenie okien

Popularne obecnie okna PVC są bardzo łatwe w pielęgnacji w porównaniu z oknami drewnianymi. Jednak, jeśli je zaniedbamy, mogą z czasem stać się nieszczelne. Czyszczenie okien powinno odbywać się przynajmniej dwa razy do roku. Do mycia ram okiennych z PVC należy używać delikatnych płynów, najlepiej rozcieńczonych z wodą. Mocne środki czyszczące mogą spowodować przebarwienia a nawet naruszyć ramę z tworzywa. W uszkodzoną ramę wnikają różne mikroorganizmy, które powodują dalsze jej niszczenie, a tym samym rozszczelnienie.

W czasie mycia okien należy uważać również na uszczelki, które są jeszcze delikatniejsze niż rama. Są one najbardziej narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Jednak to właśnie te elementy w głównej mierze odpowiadają za szczelność okien.  Najlepiej jest umyć je płynem do naczyń rozcieńczonym w wodzie, a następnie spłukać preparat czystą cieczą.

Przed zimą sprawdź i popraw szczelność okien

Prawidłowo działające uszczelki są elastyczne, dzięki czemu po odkształceniu bardzo szybko powracają do pierwotnego kształtu. Elastyczność zwiększa również ich wytrzymałość na niskie temperatury. Przed sezonem zimowym należy dokładnie sprawdzić stan uszczelek. Zdarza się, że są zgniecione i popękane. Wówczas trzeba je wymienić. Aby nie musieć zbyt często zakładać nowych uszczelek, warto co jakiś czas posmarować je wazeliną techniczną lub specjalnym silikonowym smarem. Zabieg ten wykonuje się co najmniej dwa razy w roku, a szczególnie późną jesienią.

Sprawdzić należy również zamocowanie i stopień zużycia okuć. Jeżeli jakieś ich elementy są uszkodzone, należy je wymienić. Często wystarczy tylko dokręcić wkręty mocujące. Okucia również powinny zostać nasmarowane wazeliną techniczną przynajmniej raz w roku.

Duże znaczenia dla szczelności okna ma siła docisku skrzydła do ramy. Nie powinno być żadnych szczelin, gdyż przez nie ucieka ciepło. Jeżeli cienką kartkę papieru zdołamy wysunąć na zewnątrz między skrzydłem a ramą, okno jest nieszczelne i należy to naprawić. Dzięki usunięciu wszelkich usterek przed zimą, Twoje okna będą szczelniejsze, a rachunki za ogrzewanie niższe.

Artykuł sponsorowany

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl